Utorok, 3. október 2023
Mimoriadne správy

Lídri NATO sa dohodli na nových obranných plánoch, aliancia bude mať pripravených do akcie tristotisíc vojakov

 Webnoviny  11. júl 2023  85  
Lídri NATO sa dohodli na nových obranných plánoch, aliancia bude mať pripravených do akcie tristotisíc vojakov

11.7.2023 (SITA.sk) - Lídri Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) sa v utorok na samite v litovskom Vilniuse dohodli na nových ambicióznych obranných plánoch, ktoré odrážajú potrebu boja proti hrozbám, akými sú Rusko a terorizmus. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že aliancia schválila „najkomplexnejšie obranné plány od studenej vojny, ktoré riešia dve kľúčové hrozby, ktorým čelíme - Rusko a terorizmus“.

Schválili nový akčný plán


„V rámci nových plánov je cieľom NATO nasadiť 300-tisíc vojakov v stave vysokej pripravenosti, vrátane námorných a vzdušných síl.“

Na implementáciu obranných plánov vedúci predstavitelia NATO tiež schválili nový akčný plán na podporu obranného priemyslu a zaviazali sa vynakladať na obranu najmenej 2 % HDP ročne.

Rusko nebolo existenčnou hrozbou


NATO celé desaťročia nevidelo potrebu rozsiahlych obranných plánov, pretože bojovalo v „malých vojnách“ v Afganistane a Iraku a verilo, že postsovietske Rusko nepredstavuje pre alianciu existenčnú hrozbu.

Ruská vojna proti Ukrajine však prinútila NATO uvedomiť si, že potrebuje mať obranné plány dávno predtým, ako by mohol vypuknúť konflikt s protivníkom, akým je Moskva.

Viac k témam: obranné plány, Summit NATO
Zdroj: SITA.sk - Lídri NATO sa dohodli na nových obranných plánoch, aliancia bude mať pripravených do akcie tristotisíc vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.