Pondelok, 8. jún 2026
Mimoriadne správy
- Londýn chce prinútiť technologické firmy blokovať nahé fotografie detí
- Zelenskyj potvrdil návštevu Abramoviča v Kyjeve. Putinovi cez neho odkázal, že Ukrajina sa nevzdá Donbasu
- Francúzske stíhačky NATO zostrelili nad Lotyšskom bezpilotné lietadlo
- Trump: Nikdy som nezaručil, že nebude žiadna vojna. Prečo by som potom vybudoval najsilnejšiu armádu na svete?
- Trump zvažuje kúpu Čagoských ostrovov, jeho administratíva sa obáva námornej špionáže
Lídri EÚ vyjadrili úľavu v súvislosti s výmenou šéfa Bieleho domu, Bidena pozvali aj na samit
Webnoviny 20. január 2021 628
20.1.2021 (Webnoviny.sk) - Vrcholní predstavitelia Európskej únie (EÚ) v stredu vyjadrili úľavu v súvislosti s tým, že úrad amerického prezidenta prevezme demokrat Joe Biden.
Zároveň však upozornili, že za štyri roky vlády Donalda Trumpa sa svet zmenil a transatlantické vzťahy budú iné.
Európa má v Bielom dome opäť priateľa
„Tento nový úsvit v Amerike je momentom, na ktorý sme tak dlho čakali," skonštatovala predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová, pričom zároveň označila Bidenov príchod za „jasný dôkaz toho, že po dlhých štyroch rokoch má Európa v Bielom dome opäť raz priateľa".
„Spojené štáty sú späť a Európa je pripravená sa znovu spojiť so starým a dôveryhodným partnerom, aby sme vdýchli nový život našej aliancii," povedala európskym zákonodarcom len niekoľko hodín pred Bidenovou inauguráciou vo Washingtone.
Transatlantické vzťahy veľmi utrpeli
Predseda Európskej rady Charles Michel sa zase vyjadril, že transatlantické vzťahy za „uplynulé štyri roky veľmi utrpeli". Za tento čas sa podľa neho svet stal zložitejší, menej stabilný a menej predvídateľný.
„Sú medzi nami rozdiely a tie zázračne nezmiznú. Amerika sa zjavne zmenila a zmenilo sa aj jej vnímanie v Európe a zvyšku sveta," skonštatoval Michel, ktorého otvorená kritika Trumpovej éry bola v ostrom kontraste s mlčaním väčšiny Európy v súvislosti s vládou republikánskeho prezidenta.
Táto zmena podľa Michela znamená, že „my Európania (musíme) vziať náš osud pevne do vlastných rúk, brániť naše záujmy a presadzovať naše hodnoty", pričom zdôraznil, že „EÚ si vyberá svoje smerovanie a nečaká na povolenie na svoje vlastné rozhodnutia".
Lídri pozvali nového prezidenta na samit
Európski lídri pozvali Bidena na samit, ktorý by sa mal uskutočniť hneď, ako bude na to pripravený, pravdepodobne v Bruseli, paralelne so stretnutím vrcholných predstaviteľov NATO.
Podľa Michela sú prioritami EÚ boj proti pandémii koronavírusu a klimatickej zmene, prestavba globálnej ekonomiky a posilnenie bezpečnostných väzieb s Amerikou.
Viac k témam: americký prezident, inaugurácia amerického prezidenta
Zdroj: Webnoviny.sk - Lídri EÚ vyjadrili úľavu v súvislosti s výmenou šéfa Bieleho domu, Bidena pozvali aj na samit © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Úrad vlády sa pre konsolidáciu sťahuje do nových priestorov, ukončil prenájom v centre Bratislavy
Uskutoční sa 35. ročník podujatia Divadelná Nitra? Organizátori apelujú na kultúrne angažované osobnosti
Bratislavské mestské kúpaliská otvárajú letnú sezónu, návštevníkov čakajú aj výhodnejšie online vstupenky