Pondelok, 1. marec 2021
Jasno  -0,5 °C
Mimoriadne správy

Lídri EÚ sa chcú dohodnúť na type očkovacích preukazov, do niektorých krajín sa bez nich možno nedostanete

 Webnoviny  21. január 2021  48
Lídri EÚ sa chcú dohodnúť na type očkovacích preukazov, do niektorých krajín sa bez nich možno nedostanete

21.1.2021 (Webnoviny.sk) - Lídri Európskej únie sa chcú do konca januára dohodnúť na type očkovacích preukazov. Ako na štvrtkovom online brífingu uviedol podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, pri cieli mať politickú aj technickú dohodu o novom type očkovacích preukazov je koniec tohto mesiaca ambiciózny termín.

Digitálna obdoba vakcinačných certifikátov


Pri takejto situácii, keď je potrebné masívne zaočkovať stámilióny ľudí, sa však podľa neho musíme posunúť do novej technologickej úrovne.

Viac o téme: Koronavírus


Diskutuje sa o tom, ako má vyzerať digitálna obdoba vakcinačných certifikátov. Podotkol však, že účelom certifikátov je mať prehľad o tom, ako v očkovaní postupujeme. Prvým cieľom bude ich využitie na medicínske účely.

Certifikáty sa budú vyžadovať celosvetovo


O ďalších využitiach tohto preukazu je podľa podpredsedu Európskej komisie možné uvažovať až po tom, keď bude zaočkovaná kritická masa dospelého obyvateľstva a každý, kto sa chcel dať zaočkovať a bol na to zdravotne spôsobilý, sa zaočkovať dal.

„K celoeurópskemu rozhodnutiu, aké ďalšie využitie týchto očkovacích preukazov môže byť, príde neskôr, keď bude evidentné, že postupujeme v očkovaní dobre,“ uviedol Šefčovič.

Podľa poslanca Európskeho parlamentu Martina Hojsíka sa dá očakávať, že sa vakcinačné certifikáty budú vyžadovať celosvetovo. „Dá sa očakávať v celosvetovom merítku, že sa nedostanete do niektorých krajín, ak nebudete zaočkovaní,“ konštatoval. Vie si to predstaviť napríklad pri dovolenke v Turecku, kde bude podľa neho problém dovolenkovať bez očkovania.

Viac k témam: Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Lídri EÚ sa chcú dohodnúť na type očkovacích preukazov, do niektorých krajín sa bez nich možno nedostanete © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.