Sobota, 16. január 2021
Oblačno  -4,9 °C
Mimoriadne správy

Libanonský premiér Mustapha Adib sa len mesiac po vymenovaní do funkcie rozhodol rezignovať

 Webnoviny  26. september 2020  120
Libanonský premiér Mustapha Adib sa len mesiac po vymenovaní do funkcie rozhodol rezignovať

26.9.2020 (Webnoviny.sk) - Uprostred politickej "slepej uličky" okolo zostavovania novej libanonskej vlády a iba mesiac po vymenovaní do funkcie sa tamojší premiér Mustapha Adib rozhodol rezignovať.Oznámenie o podaní demisie predstavuje silný úder snahám francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o prelomenie patovej situácie v krajine zasiahnutej krízou.

Nátlak Macrona


Macron naliehal na libanonských politikov, aby vytvorili vládny kabinet zložený z nezávislých odborníkov, ktorí by mohli pracovať na realizácii naliehavých reforiem potrebných pre vymanenie sa z hospodárskej a finančnej krízy. Tú ešte zhoršil výbuch v bejrútskom prístave zo 4. augusta. Francúzsky líder označil svoju iniciatívu za poslednú šancu pre Libanon.

Francúzmi podporovaný Adib však natrafil na niekoľko problémov po tom, čo hlavné šiitské skupiny v krajine, Hizballáh a Amal, trvali na tom, že si ponechajú kľúčové ministerstvo financií.

Ich požiadavka prišla v nadväznosti na americké sankcie uvalené na dvoch vysokých politikov blízkych Hizballáhu vrátane bývalého ministra financií. Obe skupiny tiež trvali na vymenovaní šiitských ministrov v novom kabinete a vzniesli námietky proti spôsobu, akým Adib zostavuje vládu, údajne bez konzultácie s nimi.

Najhoršia kríza


Libanon, niekdajší francúzsky protektorát, sa ocitol v najhoršej hospodárskej a finančnej kríze v moderných dejinách tohto štátu. Najprv v marci zlyhal pri splácaní svojho dlhu a následné zrútenie tamojšej meny viedlo k hyperinflácii a prudkému nárastu chudoby a nezamestnanosti.

Krízu zhoršilo nešťastie zo začiatku minulého mesiaca, keď v bejrútskom prístave vybuchlo 2750 ton dusičnanu amónneho. Explózia zabila takmer 200 ľudí, zranila tisícky obyvateľov a spôsobila materiálne škody v hodnote niekoľkých miliárd eur.

Libanon zúfalo potrebuje finančnú pomoc, ale Francúzsko a ďalšie medzinárodné mocnosti odmietli poskytnúť pomoc skôr, ako dôjde k dôležitým reformám.

Viac k témam: koronakríza, kríza, rezignácia, Výbuch v Bejrúte
Zdroj: Webnoviny.sk - Libanonský premiér Mustapha Adib sa len mesiac po vymenovaní do funkcie rozhodol rezignovať © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.