Štvrtok, 28. október 2021
Väčšinou jasno  3,8 °C
Mimoriadne správy

Libanon už má predbežnú správu o vlaňajšom ničivom výbuchu v bejrútskom prístave

 Webnoviny  31. máj 2021  133
Libanon už má predbežnú správu o vlaňajšom ničivom výbuchu v bejrútskom prístave

31.5.2021 (Webnoviny.sk) - Libanon získal v pondelok z Francúzska predbežnú správu o ničivom výbuchu v bejrútskom prístave, ktorý vlani usmrtil a zranil tisícky ľudí. Informovali o tom v pondelok predstavitelia miestneho súdnictva.

Správu označili za užitočnú pre účely pokračujúceho vyšetrovania príčin explózie, ktorá zničila hlavný prístav krajiny a spôsobila rozsiahle škody v priľahlých oblastiach.

Vyše dvesto mŕtvych


Predstavitelia, ktorí sa vyjadrili pod podmienkou anonymity, odmietli poskytnúť bližšie informácie.

Vlani 4. augusta otriasla Bejrútom mohutná explózia, keď v tamojšom prístave vybuchlo takmer tritisíc ton dusičnanu amónneho.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Výbuch v Bejrúte (fotografie)

Výbuch spôsobený pravdepodobne neďalekým požiarom pocítili v niekoľkých častiach mesta a v okruhu niekoľkých kilometrov spôsobil rozsiahle škody. Zomrelo 211 ľudí a viac ako šesťtisíc utrpelo zranenia.

Zatkli desiatky osôb


Mohutnú explóziu pocítili až na Cypre vzdialenom 150 kilometrov. Francúzski forenzní experti sa do vyšetrovania zapojili niekoľko dní po incidente.

V rámci vyšetrovania zatkli desiatky osôb, väčšinou colných úradníkov a ľudí pracujúcich v prístave. Obvineniam z nedbanlivosti vedúcej k úmrtiu čelia aj viacerí vysokí vládni predstavitelia.

Takmer desať mesiacov po výbuchu príčiny nešťastia stále nie sú známe.

Viac k témam: Výbuch v Bejrúte
Zdroj: Webnoviny.sk - Libanon už má predbežnú správu o vlaňajšom ničivom výbuchu v bejrútskom prístave © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.