Pondelok, 20. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Lesných požiarov máme v EÚ čoraz viac, smutným rekordom tohto roka je aj 700-tisíc spálených hektárov
Webnoviny 21. august 2022 585
21.8.2022 (Webnoviny.sk) - Lesné požiare v tomto roku dosiaľ v Európskej únii (EÚ) spálili rekordných 700-tisíc hektárov. Informuje o tom spravodajský portál Euronews s odvolaním sa na informácie Európskej komisie (EK).
„V Európe čelíme náročnému letu, keď už dosiaľ zhorelo viac ako 700-tisíc hektárov, čo je najviac v tejto časti roka od roku 2006,“ uviedol eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič.
Španielsko vedie
Podľa údajov z Európskeho informačného systému o lesných požiaroch (EFFIS) bolo zatiaľ najviac zasiahnuté Španielsko s viac ako 283-tisíc hektármi. Nasledujú Rumunsko (150 735), Portugalsko (86 631), Francúzsko (62 102) a Taliansko (42 835).
V uplynulých rokoch stúpol aj počet požiarov, pričom do polovice augusta ich v eurobloku registrovali viac ako 2 300, zatiaľ čo v rokoch 2006 až 2021 bol priemer 1 349.
Vlny horúčav a sucho
Pravdepodobnosť a vážnosť lesných požiarov v Európe pritom zvyšuje klimatická zmena spôsobená ľuďmi. V tomto roku mnohé z nich posilnili vlny horúčav a tiež sucho, ktoré by mohlo byť podľa Spoločného výskumného centra Európskej komisie najhoršie za 500 rokov.
Viac k témam: Extrémne horúčavy, Klimatická zmena, Lesné požiare, Sucho
Zdroj: Webnoviny.sk - Lesných požiarov máme v EÚ čoraz viac, smutným rekordom tohto roka je aj 700-tisíc spálených hektárov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Občianske združenie Mladá Šaca odovzdalo na košickom magistráte petíciu občanov mestskej časti – VIDEO
Zamestnankyne úradu práce v Pezinku zneužili systém pomoci počas pandémie, vznikla škoda viac ako pol milióna eur
Piešťany chystajú na otvorenie letnej kúpeľnej sezóny bohatý program, Kolonádový most je však stále zatvorený – FOTO