Utorok, 16. júl 2024
Slnečno  27,4 °C
Mimoriadne správy

Lesný požiar na severovýchode Grécka horí už 13 dní, na miesto museli vyslať ďalšiu stovku hasičov (foto)

 Webnoviny  31. august 2023  263  
Lesný požiar na severovýchode Grécka horí už 13 dní, na miesto museli vyslať ďalšiu stovku hasičov (foto)

31.8.2023 (SITA.sk) - Grécke úrady opäť posilnili požiarne sily bojujúce proti masívnemu lesnému požiaru, ktorý už 13 dní horí na severovýchode krajiny. K ohňu vyslali ďalších viac ako 100 hasičov, čím sa ich celkový počet zvýšil na 582. Okrem toho im pomáha 10 lietadiel a sedem vrtuľníkov z deviatich európskych krajín, informovala grécka hasičská služba.

Viac o téme: Lesné požiare v Grécku


V noci úrady varovali obyvateľov dvoch obcí pri hranici s Tureckom a v blízkosti prírodnej rezervácie pre možnú evakuáciu, keď sa rozhorel jeden z frontov požiaru.

Požiar si vyžiadal desiatky úmrtí


Požiar, ktorý vypukol 19. augusta, zničil domy a rozsiahle oblasti lesa v okolí mesta Alexandrupoli v regióne Evros blízko Turecka. Pripisujú mu 20 z minulotýždňových 21 úmrtí.

Tiež preň nariadili evakuáciu tisícok ľudí, z ktorých sa väčšina už mohla vrátiť späť. V súčasnosti požiar, ktorý spálil už viac ako 81-tisíc hektárov územia, horí hlboko v lese národného parku Dadia. Je to najväčší požiar v Európskej únii od začiatku záznamov Európskeho informačného systému o lesných požiaroch v roku 2000.

Stovky lesných požiarov


Grécko toto leto zasiahli stovky lesných požiarov, pričom denne ich vznikajú desiatky. Väčšinu z nich uhasia rýchlo ešte predtým, ako sa rozšíria. Za 24 hodín od utorka do stredy večera hasiči bojovali s 81 požiarmi, z toho 47 vypuklo práve v danom časovom rozhraní, uviedla grécka hasičská služba.

Príčiny veľkých požiarov vyšetrujú hasiči aj spravodajské služby. V niektorých prípadoch úrady predpokladajú podpaľačstvo a niekoľko ľudí už aj zatkli. Ľudí zatkli aj v prípadoch, keď požiar vznikol z nedbalosti.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Lesné požiare v Grécku (fotografie)

Gréckym hasičom pomáhajú posily v podobe lietadiel a požiarnikov z Nemecka, Švédska, Chorvátska, Cypru, Španielska, Rumunska, Francúzska, Česka, Slovenska, Bulharska, Albánska a Srbska.

Viac k témam: Lesné požiare v Grécku, Lesný požiar
Zdroj: SITA.sk - Lesný požiar na severovýchode Grécka horí už 13 dní, na miesto museli vyslať ďalšiu stovku hasičov (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.