Utorok, 18. január 2022
Slnečno  -0,6 °C
Mimoriadne správy

Kto bude novým bulharským prezidentom? Obyvatelia hlasujú v druhom kole prezidentských volieb

 Webnoviny  21. november 2021  46
Kto bude novým bulharským prezidentom? Obyvatelia hlasujú v druhom kole prezidentských volieb

21.11.2021 (Webnoviny.sk) - Bulhari v nedeľu hlasujú v druhom kole prezidentských volieb. Voliči sa rozhodujú medzi terajšou hlavou štátu Rumenom Radevom a rektorom Sofijskej univerzity Anastasom Gerdžikovom, ktorého podporuje stredopravicová strana GERB bývalého premiéra Bojka Borisova.

Favorit na víťazstvo


Radev, ktorý je otvoreným kritikom Borisova a odhodlaným stúpencom vlaňajších protikorupčných protestov, je favoritom na víťazstvo po tom, ako v prvom kole získal 49,5 percenta hlasov, pričom Gerdžikova podporilo len 22,8 percenta voličov.

Radev sa stal u mnohých Bulharov populárnym tým, že vymenoval dve po sebe nasledujúce úradnícke vlády, ktoré odhalili korupčné prípady v priemyselnom a finančnom sektore.

Voliči sa boja koronavírusu


Radeva podporuje nová protikorupčná strana Pokračujeme v zmene, ktorá pred týždňom prekvapujúco zvíťazila v bulharských parlamentných voľbách. Podporu mu vyjadruje aj Bulharská socialistická strana a antielitárska strana ITN.

Hlas v bulharských prezidentských voľbách môže odovzdať približne 6,7 milióna oprávnených voličov, ale prieskumy verejnej mienky naznačili, že mnohí z nich zostanú doma pre rastúce obavy z novej vlny pandémie ochorenia COVID-19.

Viac k témam: prezidentské voľby v Bulharsku
Zdroj: Webnoviny.sk - Kto bude novým bulharským prezidentom? Obyvatelia hlasujú v druhom kole prezidentských volieb © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.