Pondelok, 19. január 2026
Mimoriadne správy
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
- Trump vyzval Kubu na dohodu, kým nebude neskoro. Rubio by vraj mohol byť prezidentom
Kritika rwandskej vlády Paula Rusesabaginu z väzby neprepustili, obvinený je z 13 trestných činov
17.9.2020 (Webnoviny.sk) - Rwandský súd vo štvrtok zamietol žiadosť Paula Rusesabaginu o prepustenie na kauciu. Kritik tamojšieho prezidenta Paula Kagameho tak bude musieť stráviť vo väzbe ďalších 30 dní.
Pred niekoľkými dňami ho v Rwande náhle uväznili a obvinili z 13 trestných činov vrátane spolupáchateľstva na vraždách, terorizmu, financovania povstalcov a náboru detských vojakov. V prípade dokázania viny mu hrozí až 25-ročné väzenie. Zatiaľ však nie je jasné, kedy sa proces začne.
Vrátiť sa nechcel
Paul Rusesabagina sa stal známym po tom, čo vďaka filmu Hotel Rwanda (2004) vyšlo najavo, že počas genocídy vo Rwande ako príslušník kmeňa Hutuov prichýlil v hoteli, ktorý riadil, stovky ohrozených Tutsiov. Počas genocídy v roku 1994 zahynulo približne 800-tisíc ľudí, väčšinou Tutsiov.
Rusesabagina, ktorého vo filme stvárnil herec Don Cheadle, žil v americkom exile od roku 1996, keď sa naňho v Rwande pokúsili spáchať atentát.
Ľudskoprávna mimovládna organizácia Human Rights Watch nedávno upozornila na to, že jeho tajomné zatknutie sa podobá "vynútenému zmiznutiu". Rodina Paula Rusesabaginu sa domnieva, že ho uniesli počas cesty do Dubaja a nikdy sa z vlastnej vôle nechcel vrátiť do Rwandy.
Kritizoval vládu
Rusesabagina v ostatných rokoch kritizoval vládnu politiku v Rwande. Vládnucu stranu obviňoval z autoritárstva a presadzovania nálad proti Hutuom.
Ako uviedla AFP, Rusesabagina založil Rwandské hnutie za demokratické zmeny (MRCD) a viackrát verejne vyslovil podporu jeho ozbrojenému krídlu s názvom Národný oslobodzovací front (FLN), ktoré rwandská vláda považuje za teroristickú organizáciu. Rozsah Rusesabaginovej účasti na jej činnosti však nie je známy.
Viac k témam: film, kritika vlády, obvinenie, pomoc, trestný čin, väzba
Zdroj: Webnoviny.sk - Kritika rwandskej vlády Paula Rusesabaginu z väzby neprepustili, obvinený je z 13 trestných činov © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Kriminálna polícia obvinila mužov, ktorí počas pandémie zarobili milióny eur na fiktívnych zamestnancoch
Vlani zanikalo viac firiem aj živností než kedykoľvek predtým, najviac živnostníkov ubudlo v stavebníctve
Pod Spišským hradom otvorili unikátny športový areál, Nordpark v Žehre spája pohyb a históriu