Nedeľa, 16. máj 2021
Slabý dážď  7 °C
Mimoriadne správy

Kritik Kremľa Navaľnyj je už v Berlíne, z možnej otravy sa bude liečiť v hlavnej nemocnici

 Webnoviny  22. august 2020  150
Kritik Kremľa Navaľnyj je už v Berlíne, z možnej otravy sa bude liečiť v hlavnej nemocnici

22.8.2020 (Webnoviny.sk) - Lietadlo prepravujúce ruského disidenta Alexeja Navaľného, ktorý sa od štvrtka nachádza v kóme po podozrení na otravu, pristálo v sobotu ráno na letisku v nemeckom Berlíne, kde sa bude liečiť v tamojšej hlavnej nemocnici.

"Navaľnyj je v Berlíne," uviedol pre agentúru AP Jaka Bizilj z organizácia Cinema For Peace, ktorá transfer zorganizovala.

Lekári prevoz najprv odmietali


Navaľnyj, 44-ročný opozičný politik a protikorupčný aktivista, ktorý je jedným z najsilnejších kritikov ruského prezidenta Vladimira Putina, bol od štvrtka na jednotke intenzívnej starostlivosti napojený na pľúcnu ventiláciu v zdravotníckom zariadení v sibírskom Omsku.

Jeho najbližší spolupracovníci sa domnievajú, že ho otrávili a vinia z toho Kremeľ. Navaľnému prišlo zle počas letu z Tomska do Moskvy.

Lietadlo, ktorým cestoval, muselo následne núdzovo pristáť v Omsku. Podľa jeho hovorkyne Kiry Jarmyšovej politikovi niekto niečo primiešal do čaju.

Lekári v Omsku sprvoti nesúhlasili s Navaľného prevozom do Nemecka. Argumentovali tým, že jeho stav je nestabilný. Podľa ľudí z blízkeho okolia Navaľného však iba naťahovali čas, aby neskôr nebolo možné zistiť prítomnosť jedu v jeho tele.

Stopy po priemyselnej chemikálii


Zástupca hlavného lekára v omskej nemocnici Anatolij Kaliničenko naopak vyhlásil, že v politikovom tele nenašli žiadne stopy jedu.

Vedúci lekár nemocnice Alexander Murachovskij poznamenal, že najpravdepodobnejšou diagnózou bola metabolická porucha, pričom stratu vedomia mohol u Navaľného spôsobiť pokles hladiny cukru.

Ako však uviedol spravodajský portál BBC, zdravotnícki predstavitelia naznačili, že na jeho koži a vlasoch našli stopy po priemyselnej chemikálii.

Osobná lekárka Navaľného Anastasia Vasilievová dodáva, že metabolická porucha mohla byť práve výsledkom otravy.

Zahraniční lídri vyjadrili obavy


Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov poprel špekulácie o tom, že zákaz prevozu jedného z najväčších kritikov prezidenta Vladimira Putina bol politicky motivovaný.

Ako uviedol, o žiadnych inštrukciách na zastavenie prevozu nevedel a bolo to len lekárske rozhodnutie. "Môže to predstavovať hrozbu pre jeho zdravie," vyjadril sa.

V súvislosti s Navaľného stavom vyjadrilo svoje obavy viacero odborníkov a lídrov zo zahraničia, okrem iných nemecká kancelárka Angela Merkelová či francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Americký demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden incident označil za "neprijateľný" a sľúbil, že ak ho zvolia, postaví sa "autokratom, ako je Putin".

Viac k témam: otrava
Zdroj: Webnoviny.sk - Kritik Kremľa Navaľnyj je už v Berlíne, z možnej otravy sa bude liečiť v hlavnej nemocnici © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.