Piatok, 10. apríl 2020
Slnečno  7,5 °C
Mimoriadne správy

Krampová-Karrenbauerová odstúpi z čela CDU, dôvodom je fiasko v krajinských voľbách

 Webnoviny  10. február 2020  23
Krampová-Karrenbauerová odstúpi z čela CDU, dôvodom je fiasko v krajinských voľbách

10.2.2020 (Webnoviny.sk) - Predsedníčka nemeckej Kresťanskodemokratickej strany (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová, predpokladaná nástupkyňa kancelárky Angely Merkelovej, odstúpi z čela najsilnejšej nemeckej strany a nebude sa uchádzať ani o kancelárske kreslo.

Porušili tabu


Dôvodom je fiasko v krajinských voľbách. Šéfka CDU o tom v pondelok informovala lídrov strany. Ako uviedla, s organizovaním volieb svojho nástupcu začne v lete.

Oznámenie prichádza po tom, čo jej strana čelila veľkej kritike za nezvládnutie volieb premiéra vo východnej spolkovej krajine Durínsko. Tam kresťanskí demokrati a krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko podporili centristického kandidáta, čím porušili tabu, za ktoré je v nemeckej politike považovaná spolupráca s extrémistami.

Mohla sa stať kancelárkou


Krampová-Karrenbauerová je bývalá premiérka spolkovej krajiny Sársko a súčasná nemecká ministerka obrany. Zápas o post líderky CDU vyhrala v decembri 2018.

Krampová-Karrenbauerová mala aj podporu samotnej Merkelovej. Ako nová šéfka najväčšej nemeckej strany sa mohla v budúcnosti stať novou kancelárkou.

Viac k témam: krajinské voľby v Nemecku
Zdroj: Webnoviny.sk - Krampová-Karrenbauerová odstúpi z čela CDU, dôvodom je fiasko v krajinských voľbách © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.