Streda, 30. november 2022
Zamračené  2,1 °C
Mimoriadne správy

Kráľ Karol III. sa po prvý raz prihovoril svetu, vyjadril vďačnosť a odhodlanie

 Webnoviny   9. september 2022  47
Kráľ Karol III. sa po prvý raz prihovoril svetu, vyjadril vďačnosť a odhodlanie

9.9.2022 (Webnoviny.sk) - Britský kráľ Karol III. sa po prvý raz po smrti jeho matky kráľovnej Alžbety II. prihovoril národu. Svoj prejav, ktorý podľa svojich slov hovoril s pocitmi hlbokého zármutku, venoval pamiatke dlhoročnej panovníčky a zaviazal sa v ňom k doživotnej službe ľudu.

Ako to urobila samotná kráľovná s takou neochvejnou oddanosťou, aj ja sa teraz slávnostne zaväzujem, že počas zostávajúceho času, ktorý mi Boh dá, budem dodržiavať ústavné princípy v srdci nášho národa. Bez ohľadu na to, kde žijete v Spojenom kráľovstve alebo v ríšach a územiach po celom svete, a bez ohľadu na váš pôvod a presvedčenie, budem sa snažiť slúžiť vám s lojalitou, úctou a láskou, tak ako počas celého svojho života,“ cituje nového monarchu spravodajský portál BBC.Pocit vďačnosti


Kráľovná Alžbeta II., ktorá zomrela vo štvrtok vo veku 96 rokov, bola podľa slov jej syna „inšpiráciou a príkladom“ pre neho i celú rodinu.Okrem osobného smútku, ktorý pociťuje celá moja rodina, zdieľame s toľkými z vás v Spojenom kráľovstve, vo všetkých krajinách, kde bola kráľovná hlavou štátu, v Spoločenstve národov a na celom svete, aj hlboký pocit vďačnosti za viac ako 70 rokov, počas ktorých moja matka ako kráľovná slúžila ľuďom toľkých národov,“ povedal kráľ.


Spomínajúc na ňu tiež povedal, že v jej živote bolo vidno „trvalú lásku k tradíciám spolu s nebojácnym objatím pokroku, vďaka ktorému sme ako národy veľkí. Náklonnosť, obdiv a rešpekt, ktoré vzbudila, sa stali charakteristickým znakom jej vlády“.Spolieha sa na Camillu


Karol III. v prejave okrem iného spomenul, že jeho manželka Camilla, s ktorou sa oženil pred 17 rokmi, sa stala kráľovnou manželkou a spolieha sa na jej „láskyplnú pomoc“.


Tiež oznámil, že jeho syn William dostal titul princ z Walesu, ktorý on sám držal do štvrtka, a jeho manželka Catherine sa stala princeznou z Walesu.Spomenul aj mladšieho syna Harryho a jeho manželku Meghan, ktorým „vyjadril lásku“, zatiaľ čo si budujú život v zámorí.Poďakovanie za podporu


V mene celej mojej rodiny vám môžem ponúknuť len to najúprimnejšie a najsrdečnejšie poďakovanie za vašu sústrasť a podporu. Znamenajú pre mňa viac, ako som kedy mohol vyjadriť,“ uviedol tiež kráľ.


Svoj prejav ukončil slovami vďaky pre jeho matku za jej „lásku a oddanosť našej rodine a rodine národov, ktorým si tak usilovne slúžila celé tie roky“.


Kráľov prejav, okrem iného, odznel na pamätnej bohoslužbe za kráľovnú v Katedrále svätého Pavla v Londýne. Na bohoslužbe sa zúčastňujú vysokopostavené osobnosti ako napríklad premiérka Liz Trussová či starosta hlavného mesta Sadiq Khan, ale aj 2 000 členov verejnosti.Viac k témam: Podpora, Príhovor, Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Kráľ Karol III. sa po prvý raz prihovoril svetu, vyjadril vďačnosť a odhodlanie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.