Pondelok, 23. november 2020
Oblačno  0,6 °C
Mimoriadne správy

Krajiny Pobaltia uvalili voči Lukašenkovi a jemu blízkym spolupracovníkom cestovné sankcie

 Webnoviny  31. august 2020  101
Krajiny Pobaltia uvalili voči Lukašenkovi a jemu blízkym spolupracovníkom cestovné sankcie

31.8.2020 (Webnoviny.sk) - Litva, Lotyšsko a Estónsko v pondelok uvalili cestovné sankcie na 30 vysokopostavených predstaviteľov Bieloruska. Na zozname sa nachádza aj prezident Alexander Lukašenko. Dôvodom je násilný zásah voči protestujúcim, ktorí vyšli do ulíc po prezidentských voľbách z 9. augusta.

Sankcie podpísali ministri vnútra všetkých troch pobaltských krajín, ktoré patria do Európskej únie (EÚ). Litovský prezident Gitanas Nauseda vyhlásil, že na zoznam v budúcnosti pribudnú aj ďalšie mená. Zatiaľ sa na ňom nachádzajú členovia prezidentovej kancelárie a administratívy, centrálnej volebnej komisie, ministerstiev vnútra a spravodlivosti a kancelárie generálneho prokurátora.

Podobný zoznam pripravuje aj EÚ


Správa prišla v čase, keď aj EÚ plánuje zostaviť zoznam sankcií voči 20 predstaviteľom Bieloruska podozrivým z volebných podvodov a zásahu proti demonštrantom.

Litovské ministerstvo zahraničných vecí minulý týždeň navrhlo sankcie voči 118 osobám pre podozrenie z napojenia na brutálne zásahy počas protestov.

Zakročili už aj proti novináom


Protestujúci v Bielorusku považujú výsledky prezidentských volieb za zmanipulované. Lukašenko v nich podľa oficiálnych čísel získal 80 % voličských hlasov. Výsledky volieb okrem iného spochybňuje aj EÚ.

Prvé dni demonštrácií sprevádzali násilné zákroky polície, ktorá rozháňala davy zábleskovými granátmi, slzným plynom, gumovými projektilmi a obuškami a zadržala takmer 7 000 ľudí. Stovky ľudí utrpeli zranenia a najmenej traja zomreli.

Bielorusko takisto počas víkendu zakročilo proti novinárom, pričom niekoľkých deportovali do Ruska.

Viac k témam: demonštrácie, policajné násilie, prezidentské voľby v Bielorusku, protesty, sankcie
Zdroj: Webnoviny.sk - Krajiny Pobaltia uvalili voči Lukašenkovi a jemu blízkym spolupracovníkom cestovné sankcie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.