Sobota, 10. december 2022
Polojasno  1,5 °C
Mimoriadne správy

Krajiny Balkánu sa dohodli na vzájomnom otvorení hraníc pre pohyb ľudí a tovarov

 Webnoviny  29. júl 2021  181
Krajiny Balkánu sa dohodli na vzájomnom otvorení hraníc pre pohyb ľudí a tovarov

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Lídri troch balkánskych krajín, ktoré sú frustrované s odkladaním ich prijatia do Európskej únie, podpísali vo štvrtok dohody o vzájomnom otvorení hraníc pre pohyb ľudí a tovarov od roku 2023 bez obmedzení.

Srbský prezident Aleksandar Vučič a premiéri Albánska a Severného Macedónska Edi Rama a Zoran Zaev podpísali tri dohody počas ekonomického fóra v hlavnom meste Severného Macedónska Skopje, ktoré zorganizovali obchodné komory týchto troch štátov.

Ak dokážeme prekonať administratívne problémy, od prvého januára 2023 budeme mať hranice, ale nebudú zastavovať našich občanov," povedal Vučič. „Nebude zastavovanie na ceste z Belehradu do Tirany a naopak. Bude to historický okamih," dodal.

Iniciatíva na umožnenie voľného pohybu tovarov, kapitálu a ľudí medzi Srbskom, Albánskom a Severným Macedónskom sa začala v roku 2019 a teraz sa označuje za „Otvorený Balkán". Na pripojenie sa k iniciatíve vyzvali aj Bosnu a Hercegovinu a Čiernu Horu, ale tieto krajiny sa k nej zatiaľ nepridali.

Viac k témam: dohoda, hranica
Zdroj: Webnoviny.sk - Krajiny Balkánu sa dohodli na vzájomnom otvorení hraníc pre pohyb ľudí a tovarov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.