Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  27,5 °C
Mimoriadne správy

Kosovskí Srbi protestovali proti zákazu požívania srbského dinára, hovoria o diskriminácii a porušovaní práv

 Webnoviny  12. február 2024  117  
Kosovskí Srbi protestovali proti zákazu požívania srbského dinára, hovoria o diskriminácii a porušovaní práv

12.2.2024 (SITA.sk) - Tisíce príslušníkov srbskej menšiny v Kosove v pondelok protestovali proti zákazu používania srbskej meny v oblastiach, kde žijú, čo je problém, ktorý je príčinou najnovšej krízy vo vzťahoch medzi Srbskom a Kosovom.

Napätie eskalovalo po tom, čo vláda Kosova, bývalej srbskej provincie, od 1. februára zakázala bankám a iným finančným inštitúciám v oblastiach obývaných Srbmi používať dinár v miestnych transakciách a zaviedla euro.

Rozhnevalo sa aj Srbsko


Dinár bol rozsiahlym spôsobom používaný v oblastiach s prevahou etnických Srbov, najmä na severe Kosova, na vyplácanie dôchodkov a miezd zamestnancom v srbských inštitúciách vrátane škôl a nemocníc.

Zákaz rozhneval kosovských Srbov aj samotné Srbsko. Lídri Srbska a Kosova sa o tejto otázke sporili na minulotýždňovom stretnutí v rámci Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (OSN).

Únia a USA sú znepokojené


Demonštranti na zhromaždení v srbskej časti mesta Mitrovica na severe Kosova uviedli, že zrušenie dinára porušuje práva Srbov v Kosove a je diskriminačné.

Vyzvali medzinárodné spoločenstvo, aby vyvinulo tlak na kosovskú vládu, aby tento krok zvrátila.

Európska únia a Spojené štáty začiatkom februára vyjadrili znepokojenie po tom, ako Kosovo zakázalo používanie srbskej meny.

Viac k témam: Kosovskí Srbi, napätie v Kosove, srbský dinár
Zdroj: SITA.sk - Kosovskí Srbi protestovali proti zákazu požívania srbského dinára, hovoria o diskriminácii a porušovaní práv © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.