Štvrtok, 7. december 2023
Zamračené  -3,1 °C
Mimoriadne správy

Korupčná aféra stála portugalského premiéra funkciu, António Costa rezignoval

 Webnoviny   7. november 2023  175  
Korupčná aféra stála portugalského premiéra funkciu, António Costa rezignoval

7.11.2023 (SITA.sk) - Portugalský premiér António Costa v utorok oznámil, že rezignuje po tom, čo bol zahrnutý do rozsiahleho vyšetrovania korupcie.

„Za týchto okolností som, samozrejme, predložil svoju rezignáciu prezidentovi republiky,“ uviedol Costa v celoštátnom televíznom prejave. Pri moci bol od roku 2015.

Zatkli šéfa úradu vlády


Portugalská polícia zatkla šéfa úradu vlády Vítora Escáriu počas razií v niekoľkých verejných budovách a iných nehnuteľnostiach v rámci rozsiahleho vyšetrovania korupcie.

Medzi podozrivými sú údajne minister infraštruktúry João Galamba, šéf tamojšej environmentálnej agentúry či starosta mesta Sines.

Koncesie na lítiové bane


Sudca vyšetruje údajné nezákonné konanie, korupciu volených predstaviteľov a ovplyvňovanie súvisiace s koncesiami na lítiové bane v blízkosti severnej hranice Portugalska so Španielskom a plánmi na výstavbu zeleného vodíkového závodu a dátového centra v pobrežnom meste Sines na juhu krajiny.

Lítiové bane a projekty súvisiace so zeleným vodíkom sú súčasťou Európskej zelenej dohody, ktorú presadzuje Európska únia.

Razie sa uskutočnili v priestoroch ministerstva životného prostredia, ministerstva infraštruktúry a mestského zastupiteľstva v Sines, ako aj vo viacerých súkromných domoch a kanceláriách.

Viac k témam: Korupcia, portugalský premiér
Zdroj: SITA.sk - Korupčná aféra stála portugalského premiéra funkciu, António Costa rezignoval © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.