Štvrtok, 4. jún 2020
Zamračené  13,5 °C
Mimoriadne správy

Koronavírus je podľa Guterresa najväčšou výzvou od druhej svetovej vojny

 Webnoviny   1. apríl 2020  57
Koronavírus je podľa Guterresa najväčšou výzvou od druhej svetovej vojny

1.4.2020 (Webnoviny.sk) - Pandémia nového koronavírusu je najväčšou výzvou pre ľudstvo od druhej svetovej vojny, upozornil generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres.

Mohla by pritom podľa neho priniesť recesiu, ktorá "pravdepodobne v blízkej minulosti nemá obdobu". Vyjadril sa tak pred predstavením správy OSN o možných socio-ekonomických dopadoch pandémie.

Viac o téme: Koronavírus


Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19, na svete prekročil 860-tisíc, a viac ako 42-tisíc ľudí zomrelo.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


"Nový koronavírus útočí na jadro spoločnosti, berie ľuďom životy i živobytie," povedal Guterres v newyorskom sídle OSN s tým, že "COVID-19 je najväčším testom, akému spoločne čelíme od vzniku OSN". Vyzval pritom na "okamžitú koordinovanú zdravotnícku reakciu na potlačenie jeho šírenia a ukončenie pandémie".

Zároveň tiež upozornil vyspelejšie krajiny, že ak nepomôžu tým menej rozvinutým, mohli by "čeliť nočnej more v podobe ochorenia šíriaceho sa ako lesné požiare". OSN odhaduje, že v dôsledku pandémie by mohlo prísť na celom svete o prácu až 25 miliónov ľudí.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Koronavírus je podľa Guterresa najväčšou výzvou od druhej svetovej vojny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.