Sobota, 22. jún 2024
Slnečno  21,9 °C
Mimoriadne správy

Komunisti sa obrátili na bezpečnostnú službu aj prokuratúru, chcú preskúmať účasť Západu na Stalinovej smrti

 Webnoviny   5. marec 2024  112  
Komunisti sa obrátili na bezpečnostnú službu aj prokuratúru, chcú preskúmať účasť Západu na Stalinovej smrti

5.3.2024 (SITA.sk) - Komunistická strana Ruskej federácie (KPRF) požiadala tamojšiu Federálnu bezpečnostnú službu (FSB) a ruskú generálnu prokuratúru, aby vyšetrili možnú účasť západných spravodajských služieb na smrti sovietskeho diktátora Josifa Stalina.

Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na predsedu KPRF Sergeja Malinkoviča a ruské médiá.

Pri príležitosti 71. výročia Stalinovej smrti sa strana obrátila na ruskú generálnu prokuratúru a FSB, aby preverili možnú účasť západných spravodajských služieb na smrti Josifa Stalina, keďže mnohé svedectvá Stalinových súčasníkov hovoria o možnej otrave vodcu sovietskych národov agentmi pod západným vplyvom," uviedol Malinkovič.

Komunisti plánujú 5. marca v Moskve položiť kvety aj k buste diktátora, ktorý v 20. storočí zorganizoval sériu masového vyvražďovania. Stalin, ktorý sa narodil v gruzínskom meste Gori ako Josif Vissarionovič Džugašvili, patril medzi najkrutejších diktátorov v dejinách ľudstva.

Tvrdou rukou vládol takmer 30 rokov až do svojej smrti v roku 1953. Podľa historikov bol líder zväzu s pseudonymom Muž z ocele zodpovedný za väčší počet mŕtvych Sovietov, ako si vyžiadala druhá svetová vojna.

Viac k témam: Komunistická strana, Sovietsky pamätník, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Komunisti sa obrátili na bezpečnostnú službu aj prokuratúru, chcú preskúmať účasť Západu na Stalinovej smrti © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.