Pondelok, 27. marec 2023
Oblačno  3,2 °C
Mimoriadne správy

Komisia predstavila usmernenia na boj proti dezinformáciám a podporu digitálnej gramotnosti medzi mladými

 Webnoviny  11. október 2022  66
Komisia predstavila usmernenia na boj proti dezinformáciám a podporu digitálnej gramotnosti medzi mladými

11.10.2022 (Webnoviny.sk) - Európska komisia (EK) zverejnila usmernenia pre učiteľov a pedagógov na základných a stredných školách o tom, ako pristupovať k dezinformáciám a podporovať digitálnu gramotnosť v triedach.

Manuály poskytujú praktickú podporu pre učiteľov a pedagógov a zahŕňajú definície technických pojmov, triednych cvičení aj návrhy, ako podporovať zdravé online návyky.

Ako EK informuje na svojej webstránke, usmernenia pokrývajú tri hlavné témy, a to budovanie digitálnej gramotnosti, boj proti dezinformáciám a posudzovanie a hodnotenie digitálnej gramotnosti.

Posilnenie vzdelávania


Jednému z troch 13-ročných študentov v Európe v súčasnosti pri priamom testovaní chýbajú základné digitálne zručnosti a podľa Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) len niečo viac ako polovica 15-ročných v Európskej únii (EÚ) uviedla, že sa učí, ako zistiť, či sú informácie subjektívne alebo predpojaté.

V dôsledku toho existuje jasná potreba posilniť úlohu vzdelávania a odbornej prípravy v boji proti dezinformáciám a podpore digitálnej gramotnosti, ako aj mediálnej gramotnosti, zdôrazňuje EK.

Podpora digitálnej gramotnosti


Zmienené usmernenia vznikli s podporou skupiny odborníkov Komisie na boj proti dezinformáciám a podporu digitálnej gramotnosti prostredníctvom vzdelávania a odbornej prípravy, ktoré spájajú široké spektrum praxe zo sveta vzdelávania a odbornej prípravy, vysielania, akademickej obce, sociálnych médií a žurnalistiky.

Skupina pri tejto príležitosti zverejnila správu, ktorá analyzuje úlohu vzdelávania a odbornej prípravy v boji proti dezinformáciám a predstavuje možné riešenia prostredníctvom politiky na úrovni EÚ a na národnej úrovni.

Boj proti dezinformáciám


Komisia bude v tejto veci ďalej investovať prostredníctvom ročného pracovného programu Erasmus+ na rok 2023.

Ten poskytne finančné prostriedky na rozsiahle projekty zamerané na budúcnosť so zameraním na odbornú prípravu učiteľov a tvorbu učebných osnov v boji proti dezinformáciám a podpore digitálnej gramotnosti.

Tiež nové usmernenia použije na akcie na podporu učiteľov v rámci novej stratégie pre lepší internet pre deti (BIK+).

Viac k témam: Dezinformácie, Gramotnosť, Učitelia
Zdroj: Webnoviny.sk - Komisia predstavila usmernenia na boj proti dezinformáciám a podporu digitálnej gramotnosti medzi mladými © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.