Utorok, 18. január 2022
Slnečno  -0,6 °C
Mimoriadne správy

Klimatický samit v Glasgowe nemusí priniesť žiadne výsledky, varuje šéf OSN Guterres

 Webnoviny  29. október 2021  112
Klimatický samit v Glasgowe nemusí priniesť žiadne výsledky, varuje šéf OSN Guterres

29.10.2021 (Webnoviny.sk) - Nadchádzajúci samit o klíme v škótskom Glasgowe nemusí byť takým impulzom pre globálne úsilie v boji proti klimatickej zmene, aký si od neho mnohí ľudia sľubujú.

Vyhlásil to v piatok generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres.

Smerujeme ku katastrofe


„Existuje vážne riziko, že Glasgow neprinesie výsledky,“ povedal novinárom Guterres pred začiatkom samitu skupiny G20 v Ríme.

Ako dodal, napriek tomu, že veľa krajín aktualizovalo svoje klimatické ciele, „stále smerujeme ku klimatickej katastrofe“.

Záväzky aj tak nebudú stačiť


Podľa generálneho tajomníka svetovej organizácie existujú „vážne otázky“ týkajúce sa niektorých záväzkov, ktoré i tak celkovo nebudú stačiť na to, aby sa zvyšovanie globálnej teploty udržalo pod dvoma stupňami Celzia, čo je ciel stanovený v rámci úsilia OSN o boji proti zmene klímy.

Lídri skupiny najväčších vyspelých a rozvíjajúcich sa svetových ekonomík G20, ktoré zodpovedajú za väčšinu produkcie skleníkových plynov, majú na stretnutí v Ríme šancu „dať (pred klimatickým samitom) veci do poriadku“, dodal Guterres. Klimatická konferencia OSN sa Glasgowe začne 31. októbra.

Viac k témam: Klimatické zmeny, klimatický samit
Zdroj: Webnoviny.sk - Klimatický samit v Glasgowe nemusí priniesť žiadne výsledky, varuje šéf OSN Guterres © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.