Utorok, 16. júl 2024
Slnečno  27,4 °C
Mimoriadne správy

Kim Čong-un vyzval na intenzívnejšiu výrobu jadrových zbraní, USA vraj vytvárajú ázijskú verziu NATO

 Webnoviny  28. september 2023  171  
Kim Čong-un vyzval na intenzívnejšiu výrobu jadrových zbraní, USA vraj vytvárajú ázijskú verziu NATO

28.9.2023 (SITA.sk) - Severokórejský vodca Kim Čong-un vyzval na prudké zvýšenie výroby jadrových zbraní. Počas zasadnutia parlamentu tiež vyhlásil, že jeho krajina by mala zohrať väčšiu rolu v koalícii krajín konfrontujúcich Spojené štáty počas „novej studenej vojny“ vo svete. Informovali o tom vo štvrtok štátne médiá.

Zmenil ústavu


Na danom zasadnutí parlament zmenil ústavu tak, aby zahŕňala politiku rozširovania programu jadrových zbraní. Štátna tlačová agentúra KCNA uviedla, že členovia zhromaždenia jednomyseľne schválili novú klauzulu v ústave, ktorá má „zabezpečiť právo krajiny na existenciu a rozvoj, odradiť od vojny a chrániť regionálny a globálny mier rýchlym vývojom jadrových zbraní na vyššiu úroveň“.

Kim zhromaždeniu povedal, že severokórejská „politika budovania jadrových síl sa stala trvalou ako základný zákon štátu, ktorý nikto nesmie ničím porušovať“.

Zdôraznil pri tom, že je potrebné „pokročiť v práci na rýchlom zvýšení výroby jadrových zbraní a diverzifikácii prostriedkov jadrového úderu,“ uviedla KCNA.

Ázijská verzia NATO


Vodca Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) poukázal na rastúcu hrozbu v podobe „nepriateľských“ Spojených štátov a ich rozširujúcej sa vojenskej spolupráce s Južnou Kóreou a Japonskom.

Obvinil ich z vytvárania ázijskej verzie NATO, čo je „koreň príčiny vojny a agresie“. „Toto je len najhoršia skutočná hrozba, nie hrozivá rétorika alebo imaginárna entita," povedal.

Partnerstvo s Čínou a Ruskom


Kim začal aktívne posilňovať partnerstvá s Ruskom a Čínou v snahe vymaniť sa z diplomatickej izolácie a pridať sa k jednotnému frontu proti Washingtonu. Vyzval svojich diplomatov, aby „ďalej podporovali solidaritu s národmi stojacimi proti stratégii hegemónie USA a Západu“.

Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie, ktoré má na starosti vzťahy s KĽDR, sa vyjadrilo, že zmena severokórejskej ústavy potvrdzuje Kimovu neochotu vzdať sa svojho programu jadrových zbraní a jeho neochvejný záväzok rozvíjať tento arzenál.

Južná Kórea bude podľa rezortu naďalej rozširovať svoju vojenskú spoluprácu s USA a Japonskom a užšie spolupracovať s ďalšími medzinárodnými partnermi s cieľom zvýšiť tlak na Severnú Kóreu, aby sa vzdala svojich jadrových ambícií.


Napätie na Kórejskom polostrove je najvyššie za niekoľko rokov. Od začiatku minulého roka Severná Kórea odpálila viac ako 100 rakiet, Spojené štáty zase rozšírili svoje vojenské cvičenia s japonskými spojencami. Vlani Pchjongjang schválil novú jadrovú doktrínu, ktorá povoľuje preventívne jadrové útoky, ak je vedenie Severnej Kórey vnímané ako ohrozené.Viac k témam: Jadrové zbrane, Severokórejský vodca, Zmena ústavy
Zdroj: SITA.sk - Kim Čong-un vyzval na intenzívnejšiu výrobu jadrových zbraní, USA vraj vytvárajú ázijskú verziu NATO © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.