Sobota, 10. december 2022
Mimoriadne správy

Kim Čong-un sa vyhráža použitím jadrových zbraní, hrozby využíva ako zásterku pre ekonomické problémy v krajine

 Webnoviny  28. júl 2022  81
Kim Čong-un sa vyhráža použitím jadrových zbraní, hrozby využíva ako zásterku pre ekonomické problémy v krajine

28.7.2022 (Webnoviny.sk) - Severokórejský líder Kim Čong-un varoval, že je pripravený v prípade potenciálnych vojenských konfliktov so Spojenými štátmi a Južnou Kóreou použiť svoje jadrové zbrane.

Jeho rivali pritom podľa Kima tlačia Kórejský polostrov na pokraj vojny. Vo štvrtok o tom informovali severokórejské štátne médiá.

Posilňovanie vnútornej jednoty národa


Kimov príhovor vojnovým veteránom pri príležitosti 69. výročia konca Kórejskej vojny z rokov 1950 - 1953 bol zrejme zameraný na posilnenie vnútornej jednoty chudobnej krajiny uprostred ekonomických ťažkostí súvisiacich s pandémiou.

Pozorovatelia sú pritom presvedčení, že i keď sa Kim svojim rivalom čoraz viac vyhráža jadrovými zbraňami, je nepravdepodobné, že by ich použil ako prvý proti kvalitnejším armádam Spojených štátov a ich spojencov.

Kim zastiera ekonomické problémy


Kim sa snaží získať väčšiu podporu verejnosti v čase, keď ekonomiku krajiny poškodzujú pandémia, medzinárodné sankcie i jeho vlastné zlé hospodárenie.

„Kimove reči nadhodnocujú vonkajšie hrozby, aby ospravedlnil svoj ekonomicky sa trápiaci režim zameraný na armádu. Severokórejské jadrové a raketové programy sú porušením medzinárodného práva, ale Kim sa snaží svoje destabilizujúce hromadenie zbraní prezentovať ako oprávnenú snahu o sebaobranu,“ vysvetlil Leif-Eric Easley z Ewha University v Soule.

Viac k témam: Ekonomická kríza, Jadrové zbrane, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk - Kim Čong-un sa vyhráža použitím jadrových zbraní, hrozby využíva ako zásterku pre ekonomické problémy v krajine © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.