Sobota, 10. december 2022
Zamračené  0,7 °C
Mimoriadne správy

Kazašský prezident podpísal predĺženie prezidentského obdobia a premenovanie hlavného mesta

 Webnoviny  17. september 2022  42
Kazašský prezident podpísal predĺženie prezidentského obdobia a premenovanie hlavného mesta

17.9.2022 (Webnoviny.sk) - Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev v sobotu podpísal zmeny ústavy, ktoré predĺžia prezidentské funkčné obdobie a premenúvajú hlavné mesto. Zmeny už v piatok jednohlasne schválil parlament.

Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy predlžujú prezidentské obdobie na sedem rokov zo súčasných piatich rokov, ale zároveň bránia akémukoľvek prezidentovi uchádzať sa o druhé funkčné obdobie. Umožňujú tiež premenovať hlavné mesto krajiny Nur-Sultan späť na Astanu.

Zmeny sú súčasťou súboru politických a ekonomických reforiem, na ktoré vyzval Tokajev po násilných protestoch, ktoré v januári otriasli krajinou a pripravili o život viac ako 200 ľudí.

Tokajev už skôr počas mesiaca oznámil predčasné prezidentské voľby a úmysel znovu kandidovať, ale bezprostredne nie je jasné, či mu to zmeny umožnia.

Viac k témam: Astana, Nur-Sultan, Reforma
Zdroj: Webnoviny.sk - Kazašský prezident podpísal predĺženie prezidentského obdobia a premenovanie hlavného mesta © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.