Nedeľa, 29. november 2020
Zamračené  -1,4 °C
Mimoriadne správy

Kazachstanom sa má šíriť zápal pľúc nebezpečnejší než koronavírus, Čína varovala svojich občanov

 Webnoviny  10. júl 2020  113
Kazachstanom sa má šíriť zápal pľúc nebezpečnejší než koronavírus, Čína varovala svojich občanov

10.7.2020 (Webnoviny.sk) - Zdravotnícke orgány v Kazachstane v piatok popreli varovanie Číny, že sa v krajine šíri zápal pľúc smrteľnejší ako nový koronavírus.

Čínske veľvyslanectvo vo štvrtok zverejnilo varovanie pre jeho obyvateľov o epidémii zápalu pľúc v Kazachstane, ktorého miera úmrtnosti je vyššia ako u zápalu vyvolaného koronavírusom.

Falošná informácia


Podľa kazašského ministerstva zdravotníctva však táto informácia nezodpovedá realite a štatistiky o zápale pľúc zahŕňajú aj pacientov, ktorí mali negatívne testy na koronavírus, no mali symptómy ako pri ochorení COVID-19.

Podľa oficiálnych údajov sa v porovnaní s vlaňajškom v prvej polovici tohto roku zvýšil počet prípadov zápalu pľúc o 55 percent zo 63 436 na 98 546. Minister zdravotníctva Alexej Coj však vo štvrtok na brífingu uviedol, že úmrtnosť v dôsledku zápalu pľúc klesla. Zatiaľ čo v prvej polovici roku 2019 zaznamenali 1 780 úmrtí, tento rok to bolo 1 172.

Čína Kazachstanu neverí


Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí kazašské zamietnutie vyhlásenia ambasády nekomentoval, uviedol však, že Peking dúfa, že dostane viac informácií.

V súvislosti s pandémiou koronavírusu Kazachstan rýchlo zaviedol potrebné opatrenia aj zákaz cestovania. Po uvoľnení opatrení v máji však zaznamenal nárast nových prípadov nákazy. Krajina dosiaľ zaregistrovala viac ako 53-tisíc prípadov nákazy, z toho 264 úmrtí.

Viac k témam: Koronavírus, zápal pľúc
Zdroj: Webnoviny.sk - Kazachstanom sa má šíriť zápal pľúc nebezpečnejší než koronavírus, Čína varovala svojich občanov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.