Nedeľa, 1. október 2023
Malá oblačnosť  12,5 °C
Mimoriadne správy

Južná Kórea opustila tradičné metódy počítania veku, obyvatelia krajiny zo dňa na deň omladli o rok alebo dva

 Webnoviny   1. júl 2023  83  
Južná Kórea opustila tradičné metódy počítania veku, obyvatelia krajiny zo dňa na deň omladli o rok alebo dva

1.7.2023 (SITA.sk) - Juhokórejčania zo dňa na deň „omladli“ o rok alebo dva v dôsledku nového zákona, ktorý zosúlaďuje dve tradičné metódy počítania veku v krajine s medzinárodnými normami. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Podľa jedného tradičného kórejského systému mali Juhokórejčania rok už pri narodení, pretože počítal aj čas strávený v maternici. Ďalší systém zase pridával každému rok k veku vždy v prvý januárový deň namiesto narodenín.

Zmenu presadzoval aj prezident


Najpoužívanejšou metódou počítania veku bol stáročný systém „kórejského veku“, ktorý kombinoval oba spomenuté systémy.

Na základe toho malo, napríklad, dieťa narodené 31. decembra na druhý deň už dva roky. Druhý systém považoval človeka za „nularočného“ v deň narodenia, no rok mu pridával vždy 1. januára.

Zmenu dôrazne presadzoval aj juhokórejský prezident Jun Sok-jol, keď sa minulý rok uchádzal o funkciu.

Tradičné metódy počítania veku totiž podľa neho spôsobovali „zbytočné sociálne a ekonomické náklady“. Vznikali napríklad spory o výplatu poistného a určovanie nároku na vládne programy pomoci.

Zrušenie schválili vlani


Zákonodarcovia schválili zrušenie tradičných metód počítania veku vlani v decembri. Prechod na počítanie veku na základe dátumu narodenia nadobudol účinnosť v stredu.

Tradičné metódy počítania veku používali aj v ďalších východoázijských krajinách, no väčšina už ich zrušila. Japonsko prijalo medzinárodný systém v roku 1950 a Severná Kórea v osemdesiatych rokoch minulého storočia.

Viac k témam: Narodeniny, počítanie veku
Zdroj: SITA.sk - Južná Kórea opustila tradičné metódy počítania veku, obyvatelia krajiny zo dňa na deň omladli o rok alebo dva © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.