Streda, 19. jún 2024
Slnečno  27,5 °C
Mimoriadne správy

Juhozápad Islandu postihla ďalšia sopečná erupcia, začala sa popoludní po sérii zemetrasení (video+foto)

 Webnoviny  29. máj 2024  97  
Juhozápad Islandu postihla ďalšia sopečná erupcia, začala sa popoludní po sérii zemetrasení (video+foto)

29.5.2024 (SITA.sk) - Juhozápad Islandu v stredu postihla už piata erupcia sopky od decembra. Sopečná erupcia sa začala začiatkom popoludia po sérii zemetrasení severne od mesta Grindavík.

Islandský meteorologický úrad uviedol, že z pukliny dlhej zhruba 2,5 kilometra chrlí láva a vystrekuje do výšky zhruba 50 metrov. Láva podľa neho steká smerom ku Grindavíku. Pre erupciu evakuovali populárne geotermálne kúpele Modrá lagúna.Grindavík, ktorý sa nachádza zhruba 50 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Reykjavík, čelí riziku už od novembra, keď si séria zemetrasení vyžiadala evakáuciu ešte pred prvou erupciou z 18. decembra.

Následná erupcia prerazila niektoré obranné múry a pohltila niekoľko budov. Ďalšie erupcie sa odohrali vo februári a v marci, pričom tá februárová zasiahla potrubie a odrezala od tepla a teplej vody tisíce ľudí.Oblasť je súčasťou vulkanického systému Svartsengi, ktorý bol nečinný takmer 800 rokov.

Viac k témam: sopečná erupcia
Zdroj: SITA.sk - Juhozápad Islandu postihla ďalšia sopečná erupcia, začala sa popoludní po sérii zemetrasení (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.