Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
7.12.2024 (SITA.sk) - Juhokórejský prezident Jun Sok-jol prežil hlasovanie o jeho impeachmente v parlamente, ktoré vyvolalo jeho utorkové vyhlásenie stanného práva. Podržali ho zákonodarcovia z jeho konzervatívnej Strany ľudovej moci, ktorí hlasovanie bojkotovali.
Trápny moment pre demokraciu
Na impeachment Juna bola potrebná podpora 200 zákonodarcov v 300-člennom parlamente. Opozícia, ktorá tento krok iniciovala, však má len 192 kresiel a na hlasovaní sa zúčastnili len traja členovia Strany ľudovej moci. Hlasy preto ani nerátali, keďže ich nebol potrebný počet.
Predseda parlamentu Wu Won-sik nazval výsledok hlasovania veľmi poľutovaniahodným a trápnym momentom pre demokraciu v krajine.
„Neuskutočnenie kvalifikovaného hlasovania v tejto veci znamená, že sme neboli schopní ani uplatniť demokratický postup rozhodovania o kritickej národnej otázke," povedal.
Vyhlásenie stanného práva
Jun Sok-jol prekvapivo vyhlásil stanné právo v utorok, čím šokoval nielen svoju krajinu ale aj spojencov vo svete. Po niekoľkých hodinách parlament stanné právo zrušil a on sám ho neskôr odvolal. Prezidentove kroky vyvolali protesty v krajine a viedli k výzvam na impeachment. Jun sa v sobotu verejne ospravedlnil za svoje konanie.
Že sa hlasovanie v parlamente nepodarilo, pravdepodobne zintenzívni pouličné výzvy na koniec Juna v úrade a prehĺbi politický chaos v Južnej Kórei.
Opozičné strany sa môžu pokúsiť vyvolať ďalšie hlasovanie o impeachmente, keď sa v stredu začne ďalšie zasadnutie parlamentu. Hoci sa v Junovej strane ozvali hlasy za jeho zosadenie, formálne je proti impeachmentu, pretože sa bojí, že tento úrad tiež získa opozícia.
Viac k témam: Juhokórejský prezident, Stanné právo
Zdroj: SITA.sk - Juhokórejský prezident Jun Sok-jol prežil hlasovanie o impeachmente © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Husqvarna predstavuje dve robotické kosačky s technológiou AI Vision
Poľsko a Slovensko budú spolupracovať v obrannom priemysle, rokovania hovoria o konkrétnych projektoch – VIDEO
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne