Pondelok, 8. jún 2026
Mimoriadne správy
- Trump: Nikdy som nezaručil, že nebude žiadna vojna. Prečo by som potom vybudoval najsilnejšiu armádu na svete?
- Trump zvažuje kúpu Čagoských ostrovov, jeho administratíva sa obáva námornej špionáže
- Starmer, Macron, Merz a Zelenskyj odprezentovali päť podmienok pre spravodlivý a trvalý mier
- Pašinjan zvíťazil vo voľbách, chce pokračovať v približovaní Arménska k Západu
- Top foto dňa (7. jún 2026): Akcia Pups in the Park, French Open Tennis, podpora Ukrajiny a atletika
Juhoafrický súd legalizoval užívanie aj pestovanie marihuany, rozsudok má však podmienku
Webnoviny 18. september 2018 742
JOHANNESBURG 18. septembra (WebNoviny.sk) - Juhoafrický ústavný súd legalizoval užívanie marihuany dospelými osobami na súkromných miestach. Sudcovia o tom rozhodli jednohlasne, pričom tiež legalizovali aj pestovanie tejto rastliny na súkromné využitie.
Traja užívatelia čelili trestnému stíhaniu
Množstvo marihuany, ktoré môže jednotlivec pestovať alebo užívať však nešpecifikovali, o tom bude musieť rozhodnúť parlament. Užívanie tejto drogy na verejnosti ako aj jej predávanie a dodávanie naďalej zostane nezákonné.
"Pre dospelú osobu nebude užívanie alebo vlastníctvo marihuany v súkromí pre jeho alebo jej osobnú spotrebu trestným činom," uviedol námestník predsedu ústavného súdu Raymond Zondo.
Odporúčame:
Foto: Chytili drogových dílerov Martina a Petra, zaistili drogy za skoro 14-tisíc eur
Prípad priniesli do pozornosti súdu traja užívatelia marihuany, ktorí v tejto súvislosti čelili trestnému stíhaniu. Trojica tvrdila, že zákaz "neoprávnene zasahuje" do ich súkromia. Vláda odmietala legalizáciu marihuany s tým, že je škodlivá pre ľudské zdravie.
Súd mohol podľa aktivistov viac zakročiť
Na margo verdiktu, ktorý je záväzný, sa vláda ešte nevyjadrila. Parlament má 24 mesiacov na to, aby zmenil zákon v súlade s rozhodnutím, píše spravodajský portál BBC.
Odporúčame:
Polícia zhabala na jachte 840 kilogramov kokaínu, pri akcii bolo námorníctvo aj vzdušné sily
Verdikt súdu sa stretol s pochvalnou reakciou aktivistov zastávajúcich legalizáciu marihuany. Niektorí po rozhodnutí vyzvali vládu, aby stiahla obvinenia voči osobám, u ktorých našli túto drogu.
Líder Strany Dagga, ktorá podporuje užívanie kanabisu, Jeremy Acton však uviedol, že súd mohol v tomto smere zakročiť ešte viac a mohol legalizovať aj držbu marihuany na verejnosti.
Viac k témam: dekriminalizácia marihuany, ústavný súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Juhoafrický súd legalizoval užívanie aj pestovanie marihuany, rozsudok má však podmienku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Úrad vlády sa pre konsolidáciu sťahuje do nových priestorov, ukončil prenájom v centre Bratislavy
Uskutoční sa 35. ročník podujatia Divadelná Nitra? Organizátori apelujú na kultúrne angažované osobnosti
Bratislavské mestské kúpaliská otvárajú letnú sezónu, návštevníkov čakajú aj výhodnejšie online vstupenky