Sobota, 30. september 2023
Mimoriadne správy

Johnson zavádzal o lockdownových večierkoch, britský expremiér obviňuje výbor z honu na čarodejnice

 Webnoviny  15. jún 2023  72  
Johnson zavádzal o lockdownových večierkoch, britský expremiér obviňuje výbor z honu na čarodejnice

15.6.2023 (SITA.sk) - V správe Výboru pre privilégiá Dolnej snemovne sa uvádza, že Johnsonove činy a reakcie na výbor boli takým hrubým porušením pravidiel, že by za ne hrozilo 90-dňové suspendovanie.

I keď je to odsudzujúca obžaloba správania bývalého premiéra, odporúčanie je do veľkej miery symbolické, pretože Johnson v piatok po tom, ako ho výbor informoval o svojich záveroch, nahnevane odstúpil z postu poslanca, pripomína agentúra AP.

Johnson vydal vyhlásenie


Päťdesiatosemročný Johnson označil výbor za „klokaní súd“, ktorý vykonal „hon na čarodejnice“ s cieľom vyhnať ho z parlamentu. Väčšina zo siedmich členov výboru pritom pochádza z jeho Konzervatívnej strany.

„Výbor teraz tvrdí, že som úmyselne zavádzal Snemovňu a vo chvíli, keď som hovoril, som vedome zatajoval svoje vedomosti o nezákonných udalostiach,“ uviedol Johnson vo vyhlásení, ktoré zverejnil v reakcii, a dodal, že je to podľa neho nezmysel a lož.

„Aby výbor dospel k tomuto pomätenému záveru, musí povedať veci, ktoré sú zjavne absurdné alebo v rozpore s faktami,“ tvrdí bývalý predseda vlády Spojeného kráľovstva.

Rokovať bude Dolná snemovňa


Správa je len najnovšou epizódou v škandále známom ako partygate, ktorý rozptyľuje pozornosť zákonodarcov odkedy miestne spravodajské organizácie odhalili, že v čase prísnych opatrení počas pandémie COVID-19 v rokoch 2020 a 2021 sa na úrade vlády a v iných vládnych budovách konali večierky, i keď boli takéto stretnutia zakázané vládnymi protipandemickými obmedzeniami.

O správe bude teraz rokovať celá Dolná snemovňa a rozhodne, či súhlasí so zisteniami a odporúčanými sankciami výboru. Výbor tiež uviedol, že Johnson by nemal dostať povolenie na vstup na pôdu parlamentu.

Viac k témam: COVID-19, Lockdown, partygate, Suspendácia
Zdroj: SITA.sk - Johnson zavádzal o lockdownových večierkoch, britský expremiér obviňuje výbor z honu na čarodejnice © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.