Sobota, 11. júl 2020
Oblačno  18,9 °C
Mimoriadne správy

Johnson s ďalšou ranou, Dolná snemovňa neschválila zrýchlené konanie pre dohodu o brexite

 Webnoviny  22. október 2019  101
Johnson s ďalšou ranou, Dolná snemovňa neschválila zrýchlené konanie pre dohodu o brexite

22.10.2019 (Webnoviny.sk) - Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu v utorok večer uštedrili ďalšiu ranu premiérovi Borisovi Johnsonovi, keď neschválili jeho plán, aby dohodu o brexite, ktorú vyrokoval s Európskou úniou, odsúhlasili v "zrýchlenom konaní" v priebehu troch dní. Proti tomuto plánu hlasovalo 322 poslancov, za ich bolo 308.

Brexit bez dohody


Táto Johnsonova porážka veľmi pravdepodobne znamená, že premiérovi sa nepodarí vyviesť Britániu z únie v plánovanom termíne, teda do 31. októbra, aspoň nie s platnou a obojstranne schválenou dohodou o brexite.

Johnson v reakcii na toto hlasovanie oznámil, že jeho vláda teraz "urýchli plánovanie brexitu bez dohody".

Týmto scenárom, ktorý by podľa analytikov vniesol do vzťahov medzi Britániou a zvyškom Európy úplný chaos a ohrozil mier v Severnom Írsku, sa Johnson vyhráža napriek tomu, že britskí poslanci nedávno prijali zákon, ktorý Johnsonovej vláde vyslovene zakazuje vystúpiť z Európskej únie bez dohody.

Johnsonov postoj v tejto otázke je veľmi nejasný. Na jednej strane opakuje, že sa spomínaným zákonom bude riadiť, na druhej stále trvá na tom, že krajina vystúpi z únie 31. októbra.

Odklad brexitu


V utorok však zmienil aj možnosť ďalšieho odkladu brexitu, s ktorou on sám nesúhlasí. Povedal, že vyzve európskych predstaviteľov, aby sa urýchlene rozhodli vo veci britskej žiadosti o odklad brexitu.

Johnsonova vláda takúto žiadosť do Bruselu doručila preto, lebo ju k tomu zaväzoval zákon prijatý parlamentom.

Johnson k nej však pripojil aj osobný list, v ktorom naopak presviedča predstaviteľov EÚ o tom, že odklad brexitu by bol veľmi zlý nápad.

EÚ má tak od tohto víkendu na stole žiadosť Johnsonovej vlády o odklad brexitu, a zároveň list samotného Johnsona, v ktorom proti odkladu protestuje.

Viac k témam: Brexit
Zdroj: Webnoviny.sk - Johnson s ďalšou ranou, Dolná snemovňa neschválila zrýchlené konanie pre dohodu o brexite © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.