Streda, 20. október 2021
Zamračené  13,6 °C
Mimoriadne správy

Jeff Bezos s posádkou úspešne dosiahli hranicu vesmíru, raketa bezpečne pristála na Zemi (video)

 Webnoviny  20. júl 2021  99
Jeff Bezos s posádkou úspešne dosiahli hranicu vesmíru, raketa bezpečne pristála na Zemi (video)

20.7.2021 (Webnoviny.sk) - Americký miliardár a zakladateľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos v utorok úspešne absolvoval let do vesmíru. V rakete New Shepard s ním boli aj jeho brat Mark, 82-ročná letkyňa Wally Funková a víťaz aukcie - iba 18-ročný holandský tínedžer Oliver Daemen.

Bezosova vesmírna spoločnosť Blue Origin minulý týždeň dostala od Federálneho leteckého úradu (FAA) vládne povolenie na lety do vesmíru s ľuďmi.

Štart skrýval symboliku


Štart rakety naplánovali symbolicky na 52. výročie misie Apollo 11, v rámci ktorej sa Neil Armstrong s Edwinom Aldrinom stali 20. júla 1969 prvými ľuďmi na povrchu Mesiaca.

New Shepard vyletela do výšky 106 kilometrov, pričom najvyšší bod svojej dráhy dosiahla asi štyri minúty po štarte. O niekoľko minút už posádka pristávala v texaskej púšti neďaleko miesta štartu. Bezos a ostatní na ceste späť krátko zažili takmer šesťnásobok gravitačnej sily, čiže preťaženie označované ako 6G.


Lety do vesmíru pre platiacich


V nedeľu 11. júla vystúpil do vesmíru na palube vlastnej „okrídlenej rakety“ Unity britský miliardár Richard Branson. Stroj, v ktorom bolo aj päť zamestnancov Bransonovej spoločnosti Virgin Galactic, vyletel nad púšťou v Novom Mexiku do výšky 86 kilometrov.

Blue Origin a Virgin Galactic plánujú v nasledujúcich mesiacoch začať vo veľkom lietať s platiacimi zákazníkmi. Konkurenta im v oblasti vesmírneho turizmu robí ešte spoločnosť SpaceX Elona Muska, ktorá však neplánuje krátke lety hore a naspäť, ale chystá sa voziť zákazníkov na orbitu. Samotný Musk sa na vesmírny let ešte nepodujal.

Posádka rakety New Sheard zľava: Mark Bezos, Jeff Bezos, Oliver Daemen
a Wally Funk.
Posádka rakety New Sheard zľava: Mark Bezos, Jeff Bezos, Oliver Daemen
a Wally Funk.
Foto: SITA/AP


Viac k témam: Blue Origin, cesty do vesmíru, New Shepard, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Jeff Bezos s posádkou úspešne dosiahli hranicu vesmíru, raketa bezpečne pristála na Zemi (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.