Streda, 6. december 2023
Mimoriadne správy

Jediný hraničný nekontrolovaný priechod Rafah je opäť otvorený, cudzinci a zranení Palestínčania môžu prejsť do Egypta

 Webnoviny   6. november 2023  94  
Jediný hraničný nekontrolovaný priechod Rafah je opäť otvorený, cudzinci a zranení Palestínčania môžu prejsť do Egypta

6.11.2023 (SITA.sk) - Hraničný priechod Rafah medzi Pásmom Gazy a Egyptom v pondelok opäť otvorili, aby cezeň mohli prejsť zahraniční občania a zranení Palestínčania. Pre novinára pracujúceho so spravodajskou televíziou CNN to povedal nemenovaný egyptský pohraničník.

Priechod bol cez víkend zatvorený


Rafah je jediný priechod v Pásme Gazy, ktorý nie je pod kontrolou Izraela, ktorý svoje priechody zatvoril minulý mesiac. Minulý týždeň nastal prielom a cez priechod mohli prejsť držitelia pasov zo zahraničia a skupina kriticky zranených civilistov.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


Cez víkend bol však priechod dočasne zatvorený po tom, ako izraelský nálet zasiahol sanitku palestínskeho Červeného polmesiaca.

V rámci pondelňajšieho znovuotvorenia podľa egyptského predstaviteľa prešlo cez priechod Rafah deväť zranených Palestínčanov s ťažkými zraneniami, ktorých sprevádzalo päť osôb. Počet Palestínčanov, ktorých previezli na liečenie do Egypta, sa tak podľa CNN zvýšil na 93.

Sanitky čakali na zranených


Sanitky z egyptského Červeného polmesiaca sa v pondelok zoradili pri hranici predtým, ako raneným Palestínčanom umožnili prejsť, a čakali na ich prevoz do nemocníc, uviedol novinár pracujúci pre CNN.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Generálny úrad pre prechody a hranice v Gaze tiež v pondelok popoludní oznámil, že priechod Rafah otvorili pre cudzích štátnych príslušníkov a egyptských občanov, ktorých mená boli uvedené na pôvodnom zozname z 1. novembra.

Úrad vyzval týchto ľudí, aby okamžite zamierili k priechodu, pričom zdôraznil, že prejsť cezeň budú môcť len tí, ktorí sú na zozname.

Viac k témam: Hraničný priechod, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk - Jediný hraničný nekontrolovaný priechod Rafah je opäť otvorený, cudzinci a zranení Palestínčania môžu prejsť do Egypta © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.