Sobota, 27. november 2021
Zamračené  -2,2 °C
Mimoriadne správy

Japonsko si pripomenulo kapituláciu v 2. svetovej vojne. Cisár Naruhito vyjadril ľútosť, ale Šinzó Abe sa neospravedlnil

 Webnoviny  15. august 2020  138
Japonsko si pripomenulo kapituláciu v 2. svetovej vojne. Cisár Naruhito vyjadril ľútosť, ale Šinzó Abe sa neospravedlnil

15.8.2020 (Webnoviny.sk) - Japonsko si v sobotu pripomenulo 75. výročie svojej kapitulácie v druhej svetovej vojne. Cisár Naruhito počas ceremónie v Tokiu vyjadril "hlbokú ľútosť" nad konaním krajiny počas konfliktu.

Bude pokračovať v šľapajách svojho otca


Zároveň sa zaviazal k pripomínaniu si minulosti a vyjadril nádej, že sa podobná tragédia už nezopakuje. Prisľúbil tiež, že bude pokračovať v šľapajach svojho otca, ktorý venoval 30 rokov svojej kariéry snahám o nápravu škôd spôsobených počas vojny.

Podujatie, na ktorom sa vlani zúčastnilo asi 6 200 ľudí, poznačili obavy zo šírenia koronavírusu a minútou ticha si mŕtvych pripomenulo len asi 500 účastníkov.

Z úst premiéra Šinza Abeho však neodznelo žiadne ospravedlnenie. Poďakoval sa za obete Japoncom, ktorí vo vojne položili životy, no ani slovom nespomenul utrpenie susedných krajín. V príhovore sa sústredil prevažne na Japonsko, pripomenul zhodenie atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki, masívne bombardovanie Tokia či bitku o Okinavu.

Abe sa vyhol návšteve kontroverznej svätyne kam poslal len obetné dary, aby nerozhneval Čínu a Južnú Kóreu, ktoré považujú svätyňu Jasukuni za symbol japonského militarizmu a miesto uctievania vojnových zločincov. Štyria členovia jeho kabinetu však svätyňu navštívili, pričom tak spravili prvý raz po štyroch rokoch.

Južná Kórea nechala "otvorené dvere"


Juhokórejský prezident Mun Če-in zároveň ponúkol Japoncom rokovania na vyriešenie pretrvávajúcich sporov medzi krajinami v súvislosti s vojnou a koloniálnou nadvládou Japonska.

V príhovore, ktorý vysielala televízia, sa vyjadril, že jeho vláda "nechala otvorené dvere" konzultáciám na urovnanie dlhoročných právnych a diplomatických sporov súvisiacich s kompenzáciami pre Kórejčanov, ktorí vykonávali nútené práce v baniach či továrňach. Vzťahy medzi krajinami sa pritom vlani dostali na najhoršiu úroveň za niekoľko desaťročí.

Tokio zatiaľ na jeho slová nereagovalo.

Viac k témam: druhá svetová vojna
Zdroj: Webnoviny.sk - Japonsko si pripomenulo kapituláciu v 2. svetovej vojne. Cisár Naruhito vyjadril ľútosť, ale Šinzó Abe sa neospravedlnil © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.