Utorok, 25. jún 2024
Väčšinou jasno  22,3 °C
Mimoriadne správy

Izraelský minister Ganc oznámil odchod z vojnového kabinetu, Netanjahu údajne znemožňuje víťazstvo v Pásme Gazy

 Webnoviny   9. jún 2024  90  
Izraelský minister Ganc oznámil odchod z vojnového kabinetu, Netanjahu údajne znemožňuje víťazstvo v Pásme Gazy

9.6.2024 (SITA.sk) - Minister izraelského trojčlenného vojnového kabinetu Benny Ganc v nedeľu oznámil, že v ňom končí. Krok centristického politika bezprostredne neohrozuje premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý má stále pod kontrolou väčšinovú koaličnú vládu. Predseda vlády sa však stáva viac závislým na jeho krajne pravicových spojencoch.

Znemožňuje víťazstvo


Ganc vyhlásil, že Netanjahu znemožňuje „úplné víťazstvo“ v Pásme Gazy a že vláda musí postaviť návrat rukojemníkov zadržaných militantným hnutím Hamasnad politické prežitie“.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


Už v máji politik pohrozil rezignáciou, ak Netanjahu do 8. júna nepredloží nový plán pre povojnové Pásmo Gazy.

Konferenciu zrušil


Plánovanú tlačovú konferenciu v sobotu však zrušil po dramatickej záchrane štyroch izraelských rukojemníkov pri jednej z najväčších takýchto izraelských operácií počas vojny v palestínskej enkláve. Útok si podľa zdravotníckych predstaviteľov v Pásme Gazy vyžiadal najmenej 274 mŕtvych Palestínčanov vrátane detí.

Ganc je dlhodobý rival Netanjahua, no pridal sa k jeho koalícii a vojnovému kabinetu, keď útok Hamasu na Izrael zo 7. októbra rozpútal vojnu v Pásme Gazy, aby tým prejavil gesto národnej jednoty. Jeho prítomnosť tiež zvýšila dôveryhodnosť Izraela u jeho medzinárodných partnerov. Ganc má dobré pracovné vzťahy s predstaviteľmi USA.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, Izraelský premiér, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Izraelský minister Ganc oznámil odchod z vojnového kabinetu, Netanjahu údajne znemožňuje víťazstvo v Pásme Gazy © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.