Sobota, 20. júl 2024
Zamračené  22 °C
Mimoriadne správy

Izraelský minister Benny Gantz hrozí rezignáciou, ak vláda neprijme nový plán pre Pásmo Gazy

 Webnoviny  19. máj 2024  78  
Izraelský minister Benny Gantz hrozí rezignáciou, ak vláda neprijme nový plán pre Pásmo Gazy

19.5.2024 (SITA.sk) - Minister izraelského vojnového kabinetu Benny Gantz v sobotu pohrozil rezignáciou, ak vláda do troch týždňov neprijme nový plán pre Pásmo Gazy.

Rozhodnutie, ktoré prehlbuje rozpory v izraelskom vedení v čase vojny v palestínskej enkláve, by tak mohlo zanechať premiéra Benjamina Netanjahua viac závislého na jeho krajne pravicových spojencoch.

Predložil šesťbodový plán


Gantz v sobotu predložil šesťbodový plán, ktorý obsahuje návrat rukojemníkov, ukončenie vlády militantného hnutia Hamas v Pásme Gazy, demilitarizáciu palestínskej enklávy a zriadenie medzinárodnej správy civilných záležitostí, ktorá by bola založená na americkej, európskej, arabskej a palestínskej spolupráci.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


Plán tiež podporuje úsilie o normalizáciu vzťahov so Saudskou Arábiou a rozšírenie vojenskej služby na všetkých Izraelčanov. Konečný termín na rozhodnutie stanovil na 8. júna.

„Ak sa rozhodnete ísť cestou fanatikov a viesť celý štát do priepasti - budeme nútení skončiť vo vláde,“ vyjadril sa populárny centristický politik.

Netanjahu vo vyhlásení reagoval na Gantza s tým, že sa rozhodol dať ultimátum premiérovi namiesto Hamasu a nazval jeho podmienky „eufemizmami“ izraelskej porážky.

Vo funkcii nezostane ani Gallant


Gantz je dlhodobý rival Netanjahua, no pridal sa k jeho koalícii a vojnovému kabinetu, keď útok Hamasu na Izrael zo 7. októbra rozpútal vojnu v Pásme Gazy, aby tým prejavil gesto národnej jednoty.

Jeho odchod by zanechal Netanjahua s jeho krajne pravicovými spojencami, ktorí veria, že Izrael by mal okupovať Pásmo Gazy a postaviť tam židovské osady.

Niekoľko dní pred Gantzom aj izraelský minister obrany Joav Gallant, ktorý je tretím členom trojčlenného vojnového kabinetu, povedal, že nezostane vo funkcii, ak sa Izrael rozhodne znovu okupovať Pásmo Gazy a vyzval vládu, aby vypracovala plány pre palestínsku administratívu.

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt
Zdroj: SITA.sk - Izraelský minister Benny Gantz hrozí rezignáciou, ak vláda neprijme nový plán pre Pásmo Gazy © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.