Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Izrael sa mohol v Pásme Gazy dopustiť vojnových zločinov, komisárka OSN sa obáva ďalšieho násilia
27.5.2021 (Webnoviny.sk) - Izraelské sily mohli pri nedávnych bojoch s militantmi z organizácie Hamas v Pásme Gazy spáchať vojnové zločiny. Vyjadrila sa tak vysoká komisárka Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Michelle Bacheletová.
Boje si vyžiadali 250 obetí
Komisárka vo štvrtok počas mimoriadneho zasadnutia Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC) o dianí v okupovaných palestínskych územiach skonštatovala, že aj ostreľovanie raketami zo strany Hamasu je jasné porušenie pravidiel vojny. Májové 11 dní trvajúce boje si vyžiadali viac ako 250 mŕtvych, prevažne Palestínčanov.
„Nálety v tak husto obývaných oblastiach vyústili do vysokého počtu civilných obetí a zranení, ako aj rozsiahlej deštrukcie civilnej infraštruktúry,“ povedala Bacheletová.
Takéto nálety podľa nej vyvolávajú „vážne obavy z dodržiavania rozdielov a proporcionality zo strany Izraela podľa medzinárodného humanitárneho práva“ a mohli by preto „predstavovať vojnové zločiny“.
Porušenie humanitárneho práva
V zjavnej narážke na taktiku Hamasu komisárka uviedla, že umiestniť vojenské stanoviská v husto osídlených civilných oblastiach alebo podniknúť útoky z nich bolo porušením medzinárodného humanitárneho práva.
Rakety Hamasu „nerozlišujú medzi vojenskými a civilnými objektmi a ich použitie predstavuje jednoznačné porušenie medzinárodného humanitárneho práva,“ povedala a dodala, že „konanie jednej strany však nezbavuje druhú stranu záväzkov vyplývajúcich z medzinárodného práva.“
„Kým sa nebudú riešiť základné príčiny násilia, bude určite otázkou času, kedy sa začne ďalšie kolo násilia, ktoré prinesie ďalšie utrpenie a následky pre civilistov na všetkých stranách,“ upozornila Bacheletová.
Predmet celodennej diskusie
Celodenná diskusia zahŕňa svedectvá Palestínčanov, vyhlásenia 47 členských štátov UNHRC a tiež pozorovateľských štátov. Organizácia islamskej spolupráce predložila rezolúciu, ktorá by v prípade schválenia v rade viedla k bezprecedentnej úrovni kontroly.
Vytvorila by tak stálu komisiu na podávanie správ o porušovaní ľudských práv v Izraeli, Pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu. Hlasovanie o návrhu rezolúcie pravdepodobne zakončí prevažne virtuálne zasadnutie UNHRC.
Izrael, s občasnou podporou USA, obviňuje radu z protiizraelskej zaujatosti a vo všeobecnosti odmieta spolupracovať s jej vyšetrovateľmi. Izraelský veľvyslanec Meirav Eilon Šahar vyzval členské štáty, aby boli proti štvrtkovému stretnutiu.
Viac k témam: Hamas, ľudské práva, Pásmo Gazy, Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR), vojnový konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Izrael sa mohol v Pásme Gazy dopustiť vojnových zločinov, komisárka OSN sa obáva ďalšieho násilia © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Husqvarna predstavuje dve robotické kosačky s technológiou AI Vision
Poľsko a Slovensko budú spolupracovať v obrannom priemysle, rokovania hovoria o konkrétnych projektoch – VIDEO
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne