Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
- Nemecko rozprestiera Európsky nebeský štít
- Americký súkromný sektor minulý mesiac znížil počet zamestnancov
Izrael sa chystá schváliť výstavbu ďalších židovských osád na Západnom brehu Jordánu
24.10.2021 (Webnoviny.sk) - Izrael sa chystá schváliť výstavbu tisícov nových domov židovských osadníkov na Západnom brehu Jordánu. Uviedla to v nedeľu izraelská mimovládna organizácia Peace Now.
Podľa Hagit Ofranovovej z tejto organizácie má v stredu zasadať výbor s cieľom schváliť výstavbu 2 800 domov, čo komplikuje snahu o vytvorenie palestínskeho štátu.
Spojené štáty sú znepokojené
Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price v piatok vyhlásil, že USA sú „znepokojené" v súvislosti s plánmi výstavby na Západnom brehu Jordánu. Zároveň vyzval Izrael a Palestínčanov, aby „sa zdržali jednostranných krokov, ktoré zvyšujú napätie."
Palestínčania považujú židovské osady za hlavnú prekážku pre mier. Väčšina medzinárodného spoločenstva považuje izraelské osady na Západnom brehu Jordánu za nelegálne.
Stavať by sa mali aj palestínske domy
Ofranová uviedla, že Izrael sa chystá schváliť aj výstavbu 1 600 palestínskych domov v oblastiach Západného brehu Jordánu, ktoré priamo kontroluje.
Kritici však hovoria, že iniciátorom výstavby sú obyvatelia palestínskych dedín a nie izraelská vláda a že ide o schválenie len zlomku žiadostí o stavebné povolenia, ktoré Palestínčania roky predkladajú.
Viac k témam: Mimovládna organizácia Peace Now, výstavba domov, Západný breh Jordánu, Židia
Zdroj: Webnoviny.sk - Izrael sa chystá schváliť výstavbu ďalších židovských osád na Západnom brehu Jordánu © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Horské strediská sú pripravené na zimnú sezónu, do rozvoja investovali desiatky miliónov eur
Slovensko na križovatke. Poslanci dali v prvom čítaní zelenú zrušeniu Úradu na ochranu oznamovateľov
EY posilňuje svoju pozíciu na trhu akvizíciou spoločnosti ORIWIN, s.r.o.