Pondelok, 24. január 2022
Jasno  -4,1 °C
Mimoriadne správy

Izrael sa chystá schváliť výstavbu ďalších židovských osád na Západnom brehu Jordánu

 Webnoviny  24. október 2021  66
Izrael sa chystá schváliť výstavbu ďalších židovských osád na Západnom brehu Jordánu

24.10.2021 (Webnoviny.sk) - Izrael sa chystá schváliť výstavbu tisícov nových domov židovských osadníkov na Západnom brehu Jordánu. Uviedla to v nedeľu izraelská mimovládna organizácia Peace Now.

Podľa Hagit Ofranovovej z tejto organizácie má v stredu zasadať výbor s cieľom schváliť výstavbu 2 800 domov, čo komplikuje snahu o vytvorenie palestínskeho štátu.

Spojené štáty sú znepokojené


Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price v piatok vyhlásil, že USA sú „znepokojené" v súvislosti s plánmi výstavby na Západnom brehu Jordánu. Zároveň vyzval Izrael a Palestínčanov, aby „sa zdržali jednostranných krokov, ktoré zvyšujú napätie."

Palestínčania považujú židovské osady za hlavnú prekážku pre mier. Väčšina medzinárodného spoločenstva považuje izraelské osady na Západnom brehu Jordánu za nelegálne.

Stavať by sa mali aj palestínske domy


Ofranová uviedla, že Izrael sa chystá schváliť aj výstavbu 1 600 palestínskych domov v oblastiach Západného brehu Jordánu, ktoré priamo kontroluje.

Kritici však hovoria, že iniciátorom výstavby sú obyvatelia palestínskych dedín a nie izraelská vláda a že ide o schválenie len zlomku žiadostí o stavebné povolenia, ktoré Palestínčania roky predkladajú.

Viac k témam: Mimovládna organizácia Peace Now, výstavba domov, Západný breh Jordánu, Židia
Zdroj: Webnoviny.sk - Izrael sa chystá schváliť výstavbu ďalších židovských osád na Západnom brehu Jordánu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.