Utorok, 19. október 2021
Polojasno  13,1 °C
Mimoriadne správy

Izrael povolil židovské návštevy na Chrámovej hore, moslimovia nechávali doklady pri vstupe

 Webnoviny  23. máj 2021  133
Izrael povolil židovské návštevy na Chrámovej hore, moslimovia nechávali doklady pri vstupe

23.5.2021 (Webnoviny.sk) - Izraelská polícia eskortovala viac ako 250 židovských návštevníkov na Chrámovej hore v Jeruzaleme. Miesto bolo nedávno dejiskom stretov medzi policajtmi a Palestínčanmi, ktoré pomohli rozpútať 11 dní bojov medzi Izraelom a militantmi v Pásme Gazy. Ako informoval islamský vakf, ktorý posvätné miesto spravuje, nedeľňajšie návštevy židov boli prvé od 4. mája.

Islamský vakf tiež uviedol, že polícia poslala z areálu preč mladých Palestínčanov a zakázala vstup moslimom mladším ako 45 rokov. Moslimovia, ktorí tam prišli museli nechať svoje identifikačné doklady u policajtov pri vstupe. Šiestich Palestínčanov zadržali, pričom štyroch neskôr prepustili.

Izraelská polícia poprela, že by obmedzovala návštevníkov na základe veku, a uviedla, že zatkla päť ľudí, ktorí porušovali verejný poriadok. Hovorca polície Micky Rosenfeld povedal, že miesto je otvorené pre „bežné návštevy“ a polícia zabezpečila oblasť.

Izraelská polícia sa opakovane dostávala do stretov s palestínskymi demonštrantmi na Chrámovej hore niekoľko dní predtým, ako 10. mája vypukli boje medzi palestínskym hnutím Hamas v Pásme Gazy a Izraelom. Hamas vtedy začal strieľať rakety na Izrael a ten reagoval náletmi. Boje, ktoré si vyžiadali viac ako 250 mŕtvych, ukončilo v piatok prímerie. Niekoľko hodín po tom, sa však na Chrámovej hore policajti a Palestínčania na krátko dostali znova do stretov.

Viac k témam: Chrámová hora, izraelsko-palestínsky konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Izrael povolil židovské návštevy na Chrámovej hore, moslimovia nechávali doklady pri vstupe © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.