Pondelok, 22. júl 2024
Jasno  18 °C
Mimoriadne správy

Izrael podporil vyhlásenie, ktoré vyjadruje nesúhlas s medzinárodným úsilím o jednostranné uznanie palestínskeho štátu

 Webnoviny  21. február 2024  144  
Izrael podporil vyhlásenie, ktoré vyjadruje nesúhlas s medzinárodným úsilím o jednostranné uznanie palestínskeho štátu

21.2.2024 (SITA.sk) - Izraelský parlament v drvivej väčšine podporil vyhlásenie vyjadrujúce nesúhlas s medzinárodným úsilím o jednostranné uznanie palestínskeho štátu.

Izrael medzinárodné edikty odmieta


Stredajšie hlasovanie, v ktorom za podporu textu hlasovalo 99 zo 120 zákonodarcov, nie je záväzné, ale odzrkadľuje rozsiahle nálady v Izraeli v čase jeho vojny proti militantnému hnutiu Hamas v Pásme Gazy. Len deväť poslancov bolo proti. ​

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


„Izrael jednoznačne odmieta medzinárodné edikty týkajúce sa trvalého vyrovnania s Palestínčanmi. Urovnanie v rozsahu, v akom sa dosiahne, sa uskutoční výlučne priamym rokovaním medzi stranami bez predbežných podmienok," uvádza sa vo vyhlásení.

Podpora nezávislého palestínskeho štátu


Vláda premiéra Benjamina Netanjahua, ktorej členmi sú radikáli zastávajúci opozíciu proti palestínskej nezávislosti, prijala vyhlásenie začiatkom týždňa.

Ako pripomína agentúra AP, Netanjahu zakročil s vyhlásením po tom, čo sa minulý týždeň objavili v médiách správy o možnom pláne na vytvorenie palestínskeho štátu zo strany americkej administratívy a arabských krajín. Spojené štáty tiež uviedli, že palestínska štátnosť je kľúčovým prvkom širšej vízie normalizácie vzťahov medzi Izraelom a Saudskou Arábiou, ktorá je v regióne dôležitý hráč.

Medzinárodná komunita vo väčšine podporuje nezávislý palestínsky štát ako súčasť budúcej mierovej dohody.

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, Izraelský parlament, Mierová dohoda
Zdroj: SITA.sk - Izrael podporil vyhlásenie, ktoré vyjadruje nesúhlas s medzinárodným úsilím o jednostranné uznanie palestínskeho štátu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.