Streda, 6. december 2023
Mierne sneženie  -3,5 °C
Mimoriadne správy

Izrael podľa expertov dodával silné zbrane Azerbajdžanu, USA a EÚ majú hlboké obavy o Arménov v Náhornom Karabachu

 Webnoviny   5. október 2023  81  
Izrael podľa expertov dodával silné zbrane Azerbajdžanu, USA a EÚ majú hlboké obavy o Arménov v Náhornom Karabachu

5.10.2023 (SITA.sk) - Izrael v tichosti pomohol podporiť operáciu Azerbajdžanu na znovudobytie Náhorného Karabachu tým, že Baku dodával silné zbrane. Tvrdia to viacerí oficiálni predstavitelia a experti.

Strieľajú na našich ľudí


Len niekoľko týždňov predtým, ako Azerbajdžan 19. septembra spustil svoj 24-hodinový útok, podľa údajov o sledovaní letov a arménskych predstaviteľov azerbajdžanské vojenské nákladné lietadlá opakovane lietali medzi izraelskou leteckou základňou a letiskom neďaleko Náhorného Karabachu.

„Pre nás je hlavným problémom, že izraelské zbrane strieľajú na našich ľudí,“ povedal pre agentúru AP Arman Akopjan, arménsky veľvyslanec v Izraeli.

Dodal, že Jerevan v ostatných týždňoch adresoval izraelským politikom a zákonodarcom znepokojenie v súvislosti s dodávkami izraelských zbraní.

„Nevidím dôvod, prečo by Izrael nemal byť v pozícii, aby vyjadril aspoň nejaké znepokojenie nad osudom ľudí vyhnaných zo svojej vlasti,“ povedal Akopjan pre AP.

Dodávané Izraelom a Tureckom


Septembrový útok Azerbajdžanu zahŕňajúci ťažké delostrelectvo, raketomety a bezpilotné lietadlá, podľa odborníkov z veľkej časti dodávané Izraelom a Tureckom, prinútil arménske separatistické úrady zložiť zbrane a zasadnúť k rozhovorom o budúcnosti separatistického regiónu.

Väčšina obyvateľov sa však rozhodla utiecť, pretože neveria, že azerbajdžanské úrady s nimi budú zaobchádzať spravodlivo a humánne a zaručia im jazyk, náboženstvo a kultúru.

USA a EÚ vyjadrili „hlboké obavy“ o Arménov v Náhornom Karabachu, ktorý je medzinárodne uznávaný ako súčasť Azerbajdžanu, ale bol pod kontrolou Arménov.

Viac k témam: Konflikt, Náhorný Karabach, Zbrane
Zdroj: SITA.sk - Izrael podľa expertov dodával silné zbrane Azerbajdžanu, USA a EÚ majú hlboké obavy o Arménov v Náhornom Karabachu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.