Sobota, 30. september 2023
Oblačno  10,5 °C
Mimoriadne správy

Islandská sopka Fagradalsfjall opäť vybuchla, úrady vydali varovanie pre turistov (video+foto)

 Webnoviny  11. júl 2023  72  
Islandská sopka Fagradalsfjall opäť vybuchla, úrady vydali varovanie pre turistov (video+foto)

11.7.2023 (SITA.sk) - Úrady na Islande v utorok vydali varovanie pre turistov a ostatných zvedavcov, aby sa držali ďalej od čerstvo vybuchujúcej sopky Fagradalsfjall na juhozápade krajiny, ktorá chrlí lávu a škodlivé plyny.

Erupcia sa začala v pondelok popoludní. Podľa islandských úradov jej predchádzali tisícky zemetrasení. Erupcia prišla 11 mesiacov po oficiálnom ukončení jej poslednej erupcie.

Sopka Fagradalsfjall sa nachádza v neobývanom údolí neďaleko hory Litli-Hrútur, asi 30 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Reykjavík.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Erupcia sopky Fagradalsfjall (fotografie)

Táto sopka vybuchla taktiež v rokoch 2021 a 2022. Nespôsobila však škody ani nenarušila lety, a to aj napriek tomu, že sa nachádza v blízkosti letiska Keflavík, medzinárodného uzla leteckej dopravy na Islande. Letisko zostalo otvorené aj v utorok.
Najničivejšou za ostatné roky bola erupcia sopky Eyjafjallajökull v roku 2010. Oblak popola vtedy spôsobil uzavretie veľkej časti vzdušného priestoru nad Európou, čo pocítili milióny cestujúcich.Viac k témam: erupcia sopky, Turizmus, Varovanie, Zahraničie, Zemetrasenie
Zdroj: SITA.sk - Islandská sopka Fagradalsfjall opäť vybuchla, úrady vydali varovanie pre turistov (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.