Piatok, 24. január 2020
Jasno  -2,2 °C
Mimoriadne správy

Iránske lode sa pokúsili blokovať britský tanker, odradila ich Fregata HMS Montrose

 Webnoviny  11. júl 2019  36
Iránske lode sa pokúsili blokovať britský tanker, odradila ich Fregata HMS Montrose

11.7.2019 (Webnoviny.sk) - Iránske lode sa blízko Perzského zálivu pokúšali zabrániť v ceste britskému tankeru, odradila ich však loď britského námorníctva, ktorá ho sprevádzala. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na hovorcu britskej vlády.

Iránske plavidlá poslúchli varovanie


Fregata HMS Montrose podľa jeho slov zaujala pozíciu medzi tromi loďami a tankerom British Heritage a následne iránske plavidlá varovala. Konanie iránskych lodí bolo v "rozpore s medzinárodným právom", skonštatoval hovorca a vyzval iránske úrady na deeskaláciu napätia v regióne.

Podľa správ amerických médií, ktoré citovali amerických predstaviteľov, lode pravdepodobne patrili iránskym Revolučným gardám a k tankeru sa priblížili, keď prechádzal zo zálivu do Hormuzského prielivu. Zbrane na fregate boli na ne údajne namierené, keď ich vyzval, aby sa stiahli. Iránske plavidlá varovanie poslúchli, a tak sa incident zaobišiel bez streľby.

Zadržanie supertankera blízko Gibraltáru


Irán v ostatných dňoch hrozil odvetou za zadržanie jedného z jeho supertankerov blízko Gibraltáru. Minulý týždeň plavidlo zadržali tamojšie úrady spolu s britským Kráľovským námorníctvom pre podozrenie, že prevážal ropu do Sýrie a porušil tak sankcie, ktoré Európska únia uvalila na Damask.

Bývalý líder iránskych Revolučných gárd Mohsen Rezáí sa v tejto súvislosti vyjadril, že by mal Irán reagovať tak, že zadrží jeden z britských tankerov, kým zadržiavanú loď neprepustia. Teherán si tiež pre zadržanie tankera, ktoré nazval "formou pirátstva", predvolal britského veľvyslanca.

Viac k témam: British Heritage, Fregata HMS Montrose, Iránske revolučné gardy
Zdroj: Webnoviny.sk - Iránske lode sa pokúsili blokovať britský tanker, odradila ich Fregata HMS Montrose © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.