Streda, 12. august 2020
Slnečno  26 °C
Mimoriadne správy

Irán už nebude dodržiavať jadrovú dohodu z roku 2015

 Webnoviny   5. január 2020  67
Irán už nebude dodržiavať jadrovú dohodu z roku 2015

5.1.2020 (Webnoviny.sk) - Irán už nebude dodržiavať žiadne z obmedzení, ktoré vyplývajú z jadrovej dohody so svetovými mocnosťami z roku 2015.

Krajina sa tak rozhodla v nedeľu po tom, ako Spojené štáty v piatok zabili veliteľa elitných jednotiek iránskych Revolučných gárd Kásema Solejmáního. USA v roku 2018 odstúpili od jadrovej dohody a uvalili na Teherán sankcie.

Štátna televízia v nedeľu citovala kanceláriu prezidenta Hasana Rúháního, ktorá vyhlásila, že krajina "už nebude dodržiavať obmedzenia týkajúce sa obohacovania uránu, množstva obohateného uránu, ako aj výskumu a vývoja súvisiaceho s jadrovými aktivitami".

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (IAEA) sa ku kroku Iránu zatiaľ nevyjadrila. Teherán však vyhlásil, že s agentúrou "bude spolupracovať tak ako doteraz".

Viac k témam: jadrové zbrane, jadrový program
Zdroj: Webnoviny.sk - Irán už nebude dodržiavať jadrovú dohodu z roku 2015 © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.