Štvrtok, 28. október 2021
Väčšinou jasno  3,8 °C
Mimoriadne správy

Irán prestal zverejňovať snímky z jadrových zariadení, očakáva zmiernenie sankcií

 Webnoviny  23. máj 2021  165
Irán prestal zverejňovať snímky z jadrových zariadení, očakáva zmiernenie sankcií

23.5.2021 (Webnoviny.sk) - Medzinárodní inšpektori už nemajú prístup k snímkam z iránskych jadrových zariadení. V nedeľu to oznámil predseda iránskeho parlamentu Mohammad Báker Kálíbáf s tým, prístup Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) k snímkam vypršal v sobotu 22. mája.

Trojmesačná dohoda o uchovávaní záznamov


V decembri iránsky parlament schválil zákon o pozastavení časti inšpekcií MAAE v jadrových zariadeniach krajiny, ak európski signatári jadrovej dohody do februára neposkytnú Iránu pomoc zmierňujúcu sankcie v oblasti ropného a bankového sektora.

MAAE s Iránom uzavrela trojmesačnú dohodu o uchovávaní záznamov z monitorovacích prístrojov v jadrových zariadeniach. Teherán však pohrozil, že snímky zmaže, ak nedosiahnu dohodu. Osud snímok zatiaľ nie je známy a tiež nie je jasné, čo rozhodnutie Iránu znamená pre osobné kontroly inšpektorov z MAAE.

USA sú ochotné vrátiť sa k dohode


MAAE informovala, že jej generálny riaditeľ neskôr počas nedele so situáciou oboznámi novinárov. O prístup k snímkam iránskych zariadení MAAE prišla v čase eskalujúceho napätia počas diplomatického úsilia o zachránenie jadrovej dohody svetových veľmocí s Iránom z roku 2015.

Bývalý americký prezident Donald Trump v roku 2018 rozhodol o jednostrannom odstúpení USA od jadrovej dohody, po čom islamská republika začala obohacovať a skladovať urán nad úrovne, ktoré dokument zakotvuje. Administratíva súčasného prezidenta USA Joea Bidena je ochotná vrátiť sa k dohode.

Viac k témam: iránsky jadrový program
Zdroj: Webnoviny.sk - Irán prestal zverejňovať snímky z jadrových zariadení, očakáva zmiernenie sankcií © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.