Sobota, 25. január 2020
Jasno  -2,8 °C
Mimoriadne správy

Irán porušuje jadrovú dohodu, pripravuje sa na použitie nových centrifúg na obohacovanie uránu

 Webnoviny   9. september 2019  31
Irán porušuje jadrovú dohodu, pripravuje sa na použitie nových centrifúg na obohacovanie uránu

9.9.2019 (Webnoviny.sk) - Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v pondelok potvrdila, že Irán sa pripravuje na použitie pokročilejších centrifúg na obohacovanie uránu, čím porušuje medzinárodnú jadrovú dohodu z roku 2015.

Boli pripravené na testovanie


Tento krok predtým avizoval aj samotný Irán. Snaží sa tak vyvíjať tlak na európskych signatárov jadrovej dohody, aby našli spôsob predaja iránskej ropy a zmiernili tak dopad amerických sankcií na iránsku ekonomiku.

Inštaláciu nových centrifúg potvrdili aj inšpektori MAAE. Agentúra uviedla, že v čase inšpekcie 7. a 8. septembra boli centrifúgy "pripravené na testovanie", testy sa však v tom čase ešte neuskutočnili. Teherán naďalej trvá na tom, že jeho jadrový program má čisto mierový charakter.

Pokračuje v obohacovaní uránu


Nie je to pritom prvý raz, čo Irán porušil jadrovú dohodu. MAAE už predtým potvrdila, že iránske zásoby nízko obohateného uránu aj naďalej prekračujú povolené množstvá uvedené v takzvanom Spoločnom komplexnom akčnom pláne (JCPOA).

Irán podľa agentúry tiež pokračuje v obohacovaní uránu na 4,5 percenta, čo je nad povolených 3,67 percenta. Na výrobu jadrových zbraní je potrebný urán obohatený na 90 percent.

Viac k témam: jadrová dohoda, urán
Zdroj: Webnoviny.sk - Irán porušuje jadrovú dohodu, pripravuje sa na použitie nových centrifúg na obohacovanie uránu © SITA Všetky práva vyhradené.

Hodnotenie článku

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.