Pondelok, 11. december 2023
Slabý dážď  0 °C
Mimoriadne správy

Hurikán Idalia zasiahol Floridu, ide o najsilnejšiu búrku za 125 rokov

 Webnoviny  30. august 2023  193  
Hurikán Idalia zasiahol Floridu, ide o najsilnejšiu búrku za 125 rokov

30.8.2023 (SITA.sk) - Americký štát Florida zasiahol hurikán Idalia. Pevninu dosiahol pri Keaton Beach ako hurikán tretej kategórie, pričom ho sprevádzal vietor s rýchlosťou 201 kilometrov za hodinu a ešte väčšími nárazmi. Idalia je najsilnejšia búrka, ktorá zasiahla pevninu floridského regiónu Big Bend za 125 rokov. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Idalia v stredu ráno nakrátko zosilnela na extrémne nebezpečný hurikán štvrtej kategórie s vetrom s rýchlosťou 209 kilometrov za hodinu. Neskôr po dosiahnutí pevniny oslabila na hurikán druhej kategórie, ktorý sprevádza vietor s rýchlosťou 177 kilometrov za hodinu.

Guvernér Floridy Ron DeSantis varoval obyvateľov, aby dodržiavali evakuačné nariadenia. Hurikán spôsobuje záplavy v pobrežných oblastiach. Viac ako 232-tisíc odberateľov je bez elektriny.


Idalia je tretí hurikán, ktorý za rok dosiahol pevninu Floridy. V septembri to bol hurikán Ian a v októbri hurikán Nicole.Viac k témam: Hurikán, Hurikán Idalia
Zdroj: SITA.sk - Hurikán Idalia zasiahol Floridu, ide o najsilnejšiu búrku za 125 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.