Nedeľa, 25. september 2022
Oblačno  13,4 °C
Mimoriadne správy

Hurikán Ida zanechal za sebou na severovýchode USA niekoľko mŕtvych, zomrel aj dvojročný chlapček (foto)

 Webnoviny   2. september 2021  140
Hurikán Ida zanechal za sebou na severovýchode USA niekoľko mŕtvych, zomrel aj dvojročný chlapček (foto)

2.9.2021 (Webnoviny.sk) - Minimálne deväť ľudí prišlo o život po prívalových povodniach na severovýchode Spojených štátov. Tie nastali v dôsledku tropickej búrky Ida, ktorá zasiahla túto oblasť. Ako informoval spravodajský portál BBC s odvolaním sa na miestne médiá, medzi obeťami je aj dvojročný chlapček.

Guvernéri štátov New Yorku a New Jersey vyhlásili výnimočný stav a starosta New Yorku Bill De Blasio označil výčiny počasia ako „historické“. V newyorskom Central Parku napadlo v priebehu hodiny najmenej osem centimetrov zrážok.

Pozastavené linky metra a lety


Takmer všetky linky metra v New Yorku museli zatvoriť a všetkým vozidlám s výnimkou pohotovostných zakázali premávať sa po cestách. Pozastavených bolo taktiež mnoho letov a železničných liniek z New Yorku a New Jersey.

Americká Národná meteorologická služba vyhlásila povodňovú pohotovosť v New Yorku, Brooklyne, Queense a častiach Long Islandu, a vydala výstrahy pred tornádom pre časti Massachusetts a Rhode Islandu.

„Uprostred večere som začul zurčanie, v našej kúpeľni vytekala voda zo sprchového žľabu. Išiel som do technickej miestnosti skontrolovať hlavné vodovodné potrubie, a keď som sa vrátil do obývačky, bola tam asi stopa vody (približne 30 centimetrov). Neuveriteľné, ako rýchlo to pritieklo,“ podelil sa o skúsenosť obyvateľ New Yorku George Bailey.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Hurikán Ida zasiahol pobrežie USA, milióny ľudí sú bez elektriny (fotografie)

Bez elektriny a pitnej vody


Ida už začiatkom týždňa napáchala rozsiahle škody v americkom štáte Louisiana. Mnohé komunity možno niekoľko týždňov zostanú bez elektriny, keďže Ida spustošila rozvodnú sieť. Bez elektriny zanechala celé mesto New Orleans a tisícky ďalších obyvateľov Louisiany. Niektoré miesta tiež čelia problémom s pitnou vodou.

Ida sa prehnala Louisianou a Mississippi 16 rokov po ničivom hurikáne Katrina. Tá si v roku 2005 vyžiadala 1800 obetí. Idu sprevádzal vietor s rýchlosťou 240 kilometrov za hodinu, neskôr zoslabla z úrovne hurikánu na tropickú depresiu.

Viac k témam: hurikán Ida, hurikán Katrina, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Hurikán Ida zanechal za sebou na severovýchode USA niekoľko mŕtvych, zomrel aj dvojročný chlapček (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.