Pondelok, 30. november 2020
Malá oblačnosť  -0,1 °C
Mimoriadne správy

Hurikán Delta atakuje Mexiko a naberá na sile, meteorológovia vydali výstrahy pred povodňami

 Webnoviny   6. október 2020  88
Hurikán Delta atakuje Mexiko a naberá na sile, meteorológovia vydali výstrahy pred povodňami

6.10.2020 (Webnoviny.sk) - Hurikán Delta v priebehu utorka zosilnel až na hurikán 3. kategórie po tom, ako nameraná rýchlosť vetra dosiahla rýchlosť 185 km/h. Delta udrela na juhovýchodné územie Mexika a očakáva sa, že neskôr počas tohto týždňa zasiahne americké pobrežie Mexického zálivu, pričom podľa agentúry AP môže prerásť až do potenciálne katastrofickej 4. kategórie.

Veľké nebezpečenstvo pre pobrežie


V pondelok Kuba a Kajmanské ostrovy korigovali varovanie pred hurikánom na výstrahu v súvislosti s tropickou búrkou.

Keď však Delta postupovala ďalej na západ, zosilnela a na severovýchode mexického polostrova Yucatán, ktorý je známy početnými letoviskami, už pocítili silu hurikánu. Niekoľko hodín predtým oblasť zasiahla tropická búrka Gamma.

Meteorológovia už v súvislosti s Deltou vydali varovanie pred silnými búrkami a prívalovými povodňami. Očakávajú, že hladina vody v zasiahnutých oblastiach by mohla stúpnuť až o 2-3 metre.

"Delta predstavuje veľké nebezpečenstvo pre pobrežné oblasti," povedal šéf mexickej meteorologickej služby Jorge Zavala.

Silná sezóna tropických búrok


Atlantik zažíva silnú sezónu tropických búrok a hurikánov. Delta je už 25. búrka počas tohto kalendárneho roka.

Tá sa taktiež postarala o jeden historický míľnik. Stala sa najskoršou 25. búrkou roka v Atlantickom oceáne a prekonala doterajší rekordný zápis z 15. novembra 2005.

Silná tohtoročná sezóna hurikánov spôsobila, že meteorológovia museli v polovici septembra druhýkrát v histórii pristúpiť k použitiu písmen gréckej abecedy pri ich pomenovávaní.

Svetová meteorologická organizácia (WMO) každoročne pripravuje pre tropické búrky 21 mužských a ženských mien, ktoré sa striedajú v abecednom poradí.

Katrinu a ďalšie stiahli zo zoznamu


WMO vyberá mená, ktoré sú v daných regiónoch ľahko rozpoznateľné, a preto vynecháva mená začínajúce na písmená X, Y alebo Z. V prípade, že sa podarí minúť pripravené pomenovania, WMO dáva búrkam písmená gréckej abecedy.

Prvý raz použili grécke písmená pri označovaní búrok v roku 2005, keď hurikány Katrina a Wilma spustošili Louisianu a Floridu.

Uvedené mená, rovnako ako Maria, Irma a Harvey, boli natrvalo stiahnuté zo zoznamu WMO pre veľké škody, ktoré napáchali.

Viac k témam: hurikán, hurikán Delta, počasie, tropická búrka
Zdroj: Webnoviny.sk - Hurikán Delta atakuje Mexiko a naberá na sile, meteorológovia vydali výstrahy pred povodňami © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.