Streda, 27. október 2021
Slnečno  5,4 °C
Mimoriadne správy

Horolezca Hámora zasypala v Himalájách lavína, von sa dostal nožom

 Webnoviny  11. máj 2021  138
Horolezca Hámora zasypala v Himalájách lavína, von sa dostal nožom

11.5.2021 (Webnoviny.sk) - Skúsený slovenský horolezec Peter Hámor a jeho rumunskí spolulezci Horia Colibasanu a Marius Gane počas himalájskej expedície na Dhaulágirí prežili pád lavíny. Ešte v nedeľu ich stan zasypal sneh v nadmorskej výške 6800 metrov nad morom. "Stan museli rozrezať nožom, aby sa mohli dostať von," informuje profil Petra Hámora na facebooku.

Ako prví sa zo stanu vyslobodili Hámor s Colibasanom, Gane vyšiel až neskôr, pretože nemohol vo vnútri zasypaného stanu nájsť svoje topánky. "Následne si vykopali malú jaskyňu, kde prečkali noc a v pondelok bezpečne zostúpili do tábora číslo 1," uvádza sa v správe.

Spomenuté trio aktuálne vyhodnocuje predpoveď počasie a podľa poveternostných podmienok sa rozhodne, či sa o výstup na Dhaulágirí pokúsi opäť.

Peter Hámor v Himalájach zdolal už všetkých štrnásť osemtisícoviek. Dhaulágirí je s 8167 metrami siedmym najvyšším vrchom sveta a nachádza sa na území Nepálu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: expedícia, Himaláje, horolezec, lavína
Zdroj: Webnoviny.sk - Horolezca Hámora zasypala v Himalájách lavína, von sa dostal nožom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.