Pondelok, 21. október 2019
Slnečno  9,6 °C
Mimoriadne správy

Hlavný podozrivý z útokov v mešitách v Christchurchi sa postavil pred súd, obete stále identifikujú

 Webnoviny  16. marec 2019  61
Hlavný podozrivý z útokov v mešitách v Christchurchi sa postavil pred súd, obete stále identifikujú

BRATISLAVA 16. marca (WebNoviny.sk) - Hlavný podozrivý z útokov v mešitách v novozélandskom meste Christchurch, ktoré si vyžiadali 49 mŕtvych, sa v sobotu na krátko postavil pred súd.

Brenton Tarrant zatiaľ čelí jednému obvineniu z vraždy, predpokladá sa však, že voči nemu vznesú aj ďalšie. Dvadsaťosemročného Austrálčana po pojednávaní vzali naspäť do väzby. Znovu sa pred súd postaví 5. apríla.

Okrem Tarranta sú vo väzbe ďalší dvaja ľudia. Ani jeden zo zadržaných nemal pred piatkovými udalosťami kriminálny záznam.

Zákony o zbraniach sa zmenia


Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová počas tlačovej konferencie v sobotu uviedla, že podozrivý mal päť zbraní a vlastnil zbrojný pas. Zbrane, ktoré útočník použil, boli podľa političky podľa všetkého upravené. Auto podozrivého bolo plné zbraní, čo naznačuje "jeho úmysel pokračovať v útoku", povedala Ardernová.

"Naše zákony o zbraniach sa zmenia," vyhlásila zároveň premiérka, ktorá streľbu v mešitách nazvala "teroristickým činom". Novozélandský generálny prokurátor David Parker sa vyjadril, že sa vláda bude venovať zákazu poloautomatických zbraní, ale zatiaľ nepadlo žiadne konečné rozhodnutie.

Pri piatkovej streľbe utrpelo zranenia tiež 48 ľudí vrátane dvoch chlapcov vo veku dva a 13 rokov. Jedenásť osôb, ktoré hospitalizovali v christchurchskej nemocnici, leží na jednotke intenzívnej starostlivosti a je v kritickom stave, uviedol šéf tamojšej chirurgie Greg Robertson.

Viacero mŕtvych bolo zo zahraničia


Úrady stále identifikujú obete útoku. Prvou verejne identifikovanou obeťou streľby je 71-ročný Daoud Nabi, pôvodom z Afganistanu.

Viacero mŕtvych bolo zo zahraničia. Obete hlásia Bangladéš, India, Indonézia či Jordánsko a podľa saudskoarabských médií pri streľbe zomreli aj dvaja občania Saudskej Arábie.

Strelec zaútočil v mešitách v piatok počas poludňajších modlitieb a svoje konanie vysielal na sociálnej sieti Facebook. Útočník predtým na sociálnych sieťach zverejnil 74-stranový manifest, v ktorom sa identifikoval ako Tarrant a svoje konanie okrem iného odôvodnil tým, že sa chcel pomstiť za útoky vykonané moslimami v Európe.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Viac k témam: Christchurch, mešita, streľba, útočník, zbrane
Zdroj: Webnoviny.sk - Hlavný podozrivý z útokov v mešitách v Christchurchi sa postavil pred súd, obete stále identifikujú © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.